0850 255 0707
0

PROTEİN TOZU NEDİR?

PROTEİN TOZU
Doğal besinlerden elde edilen yoğunlaştırılmış yüksek seviyede protein ögeleri içeren özel kullanım amaçlı besin takviyesidir. Protein tozu da tıpkı besinlerden aldığımız protein gibi kas, kemik, deri, saç ve tırnak kısacası tüm vücut dokularının yapısını oluşturur, onarımını ve sağlığının devamını sağlar. Protein Tozu ve Supplementler öncelikle Spor yapan bireyler, kas ve doku hasarı/kaybına uğramış bireyler, kilo almakta zorlananlar ve yaşlı insanların kullanımına uygundur. Var olan kas kitlesini artırmak, var olan kasları korumak, sakatlanmalara karşı korunmak ve iyileşmek için protein tozları kullanılır. PROTEİN TOZU KULLANIMI
Bireysel özellikler, beslenme ve yapılan spora bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak su ya da süte karıştırılarak içilir. Protein tozu nun bir çok çeşidi olduğundan kullanım şekilleri ve dozları da değişiklik göstermektedir. Bu değerler her ürünün üzerinde kullanım tavsiyesi olarak yer almaktadır. Bize göre en ideal kullanım antrenman sonrası ilk yarım saat içinde alınan protein tozudur. Sırasıyla antrenman sonrası , Antrenman öncesi , Sabah kalkınca ve kasein proteini için ise yatmadan önce kullanım en uygun olanıdır.

Protein ihtiyacı kişinin günlük aktivitelerine ve sportif aktivitelerine bağlı olarak değişebilir. Ortalama günlük portein ihtiyacı kişinin her bir kilosu için 1gr olarak hesaplanabilir. Spor yapan bireylerde ise bu ihtiyaç 1.5-2 gr olarak hesaplanmalıdır. Yani 80 kg ağırlığa sahi bir kişiniz ortalama 80 gr protein ihtiyacı olacaktır. Spor yapan bir bireyde ise protein ihtiyacı 120gr ile 160 gr gibi hesaplanabilir.

Protein Tozu alırken üretim yerine, protein miktarına, 1 gr proteinin maliyetine, karışım kalitesine, aromanın lezzetine dikkat etmenizi öneririz.

Unutulmamalıdır ki protein tozu çok kaliteli bir protein kaynağıdır. Ancak tüm protein ihtiyacınızı da tek başına karşılamamaktadır. Beslenme alışkanlıkları, spor, supplement kullanımı (Besin Takviyeleri) birbirini tamamlayan bir bütünün parçalarıdır. Supplementler tek başına etkili ürünler değildir. Spor ve beslenme de en az, protein içeren besinler kadar önemlidir.
BAŞLICA PROTEİN ÇEŞİTLERİ