0850 255 0707
0

PROTEİN TOZU NEDİR?

Farklı çeşitleri de bulunan protein tozunu tüketmenin de farklı yolları vardır. Öncelikle protein tozu çeşitlerine hızlıca bir göz atalım. İlk akla gelen Whey konsantresi oluyor. Whey protein tozu, aslında peynir altı suyudur. Dolayısıyla da en çok tercih edilen protein tozlarından biridir. Protein takviyesi kullanımında bir diğer karşımıza çıkan tür ise Kazein proteinidir. Bunu takip eden soya proteini ise bir diğer önemli tür olarak ifade edilebilir. Protein tozu çeşitlerinden söz ederken unutulmaması gereken bir tür ise izole protein adı verilen protein tozlarıdır. Bunlar, yağ ve laktoz içermezler veya düşük oranda içerirler bu sebeple de çok daha az oranda karbonhidrat içeriğine sahiptirler. Bu sebeple sporcular tarafından da sıklıkla tercih edilen bir alternatiftir.

Protein Tozu Kullanımı

Protein tozları, süt proteini yani kazein protein, soya proteini ve peynir altı suyu olarak ifade edilen whey proteinler gibi farklı içeriklere sahip olabilir. Her birinin kullanımında dikkat edilmesi gereken ise düzenli kullanımdır. Genel olarak günde 2 sefer şeklinde bir kullanım önerilir ve bu kullanımlar mümkün olduğunca spor antrenmanı öncesinde ya da sonrasında olmalıdır. Protein tozunun hazırlanması ise oldukça kolaydır. Üstelik herkesin de zaman içerisinde kendine has bir tarifi oluşacaktır. Damak tadınıza göre bunu şekillendirebilirsiniz. Süt, yoğurt, ayran ve meyve suyu gibi içeceklerinizin içerisine karıştırabilir, örneğin yoğurt, su ve muz gibi malzemeler ile birlikte içecek hazırlayabilir, kendi tarifinizi de oluşturabilirsiniz. Tabi ki bu karışımı hazırlarken diğer gıdalardan alacağınız kaloriyi de hesaplamanız gerekir. Bizim öncelikli önerimiz su ile tüketimdir. Protein tozu kullanımında günde 2 sefer ve günlük kaç gr protein ihtiyacı duyuyorsanız ona göre hazırlayacağınız içecekler sizin için harika olacaktır. Kişi için alması gereken protein miktarını ise şu şekilde açıklayabiliriz; örneğin 70 kg ağırlığında olan bir kişi için günlük 70 gr protein ihtiyacı söz konusudur. Sporcularda bu oran 1.5-2 katı kadar olabilir. Gereken protein miktarının bu şekilde tespit edilmesi ile birlikte günlük protein alım planlaması yapılabilir..

Protein Tozu Nasıl İçilir?

Protein tozları, sporcular için harika bir destektir. Peynir altı suyu gibi çeşitli besinlerden elde edilen protein tozları ile harika içecekler hazırlayabilirsiniz. Hatta ne kadar da lezzetli olduğunu görünce şaşıracağınıza eminiz. Pratik bir şekilde yoğurt, su ve muz gibi meyveleri ekleyerek içecek hazırlayabilirsiniz. En iyi protein tozu olarak ifade edilen Whey protein tozu süt proteini olan kazein protein tozuna kadar hemen hemen her çeşidi bu şekilde hazırlamanız mümkündür. Çeşitli meyveler ve içecekler bu ürün için tamamlayıcı olarak tercih edilebilir ve harika lezzetler elde edilebilir. Şimdi bir de protein tozu kullananların yorumlarına kulak verelim. Siz de bu şekilde bir fikir sahibi olabilir, başkalarının deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Peynir Altı Suyu Nasıl Toz Haline Getiriliyor?

Peynir altı suyu, protein tozu üretiminde en çok kullanılan malzemelerden biridir. Aynı zamanda en sağlıklı, en verimli çeşitlerden biri olduğunu da belirtmek gerek. Peki, bu süreç nasıl işliyor? Yani peynir altı suyu nasıl oluyor da toz haline gelerek, konsantre protein takviyesi haline geliyor? İşte bu sorunun cevabını, en baştan anlatmaya başlamamız gerek. Öncelikle, bu iş için belli tür ineklerin sütleri tercih ediliyor. Ortalama olarak günde 1 inekten 25 – 35 litre kadar süt elde ediliyor. Elde edilen sütler ise anlaşmalı olunan noktalarda hijyenik bir şekilde pastörize ediliyor. Daha sonra ise peynir yapım aşamasına geçiliyor. Peynirin elde edilmesi sonrasında ise geriye kalan, peynir altı suyu olarak ifade edilen bir su kalıyor. İşte bu su, bir dizi işlemden geçirilerek, toz haline getiriliyor. Kısaca bu süreci ise filtrasyon, ardından özel kurutma işlemleri, saflaştırma ve sonrasında da prezervasyon süreci olarak ifade edebiliriz. Diğer taraftan mikrofiltrasyon ve iyon değişimi gibi önemli süreçler de söz konusu olabilmektedir. Bahsettiğimiz fiziksel ve kimyasal işlemlerin ardından ise nihai sonuca varılabiliyor. Sıraladığımız tüm bu işlemler, belli protein tozu üretimi hedeflerine göre sıralanmaktadır. Sonuçta arzuya göre izole, konsantre ve hidrolize gibi farklı üretimler gerçekleştirilebiliyor. Gıda takviyesi üreticisi olan firmalar ise tüm bu süreçlerden geçen peynir altı suyu tozunu satın alarak kendi tesislerinde son şekline kavuşturuyor ve piyasaya sunuyor. Böylesine saf ve faydalı bir protein kaynağına kolayca ulaşmamız ve günlük protein ihtiyacımızı karşılamamız bu şekilde mümkün oluyor.

BAŞLICA PROTEİN ÇEŞİTLERİ