0850 255 0707
0

PROTEIN 7 Makaleler

Yağ Yakmanın 3 Yolu

 İncecik olabilmek için kaloriyi kesmekten çok daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Bu 13 sağlam beslenme ipuçlarını takip ederek istenmeyen yağlarınızı çabucak yakın.  

 
Fiziğinizi toparlamak niyetindeyseniz bir gerçeği açıklığa kavuşturalım:  İstenmeyen kilolarınızdan kurtulmak için vücudunun bir günde yaktığından daha az kalori tüketmelisiniz. Ancak siz de yılın bu zamanında diğer vücutçuların olduğu gibiyseniz ve mükemmel görünen hatlara sahip olmak istiyorsanız, birkaç kalorinin üzerini çizmek yerine beslenme programınızı birazcık hesaplamadan geçirmelisiniz.
 
Kalorisi düşük olan ancak doğru makro besin oranlarına sahip olmayan (protein, karbonhidrat, yağ oranı) diyet kelimenin gerçek manasıyla kilo vermenize yetmeyecektir.  Diğer bir yandan protein alımınızı pompaladığınızda az miktarda diyet yağı katar ve esmer pirinç, tatlı patates gibi “temiz” karbonhidratlar almaya dikkat edersiniz, daha iyi ve daha hızlı sonuçlar almayı garantilemiş olursunuz.
 
Ve bir yandan şekle girmenize yardımcı olacak bir diyet oluştururken, yağ yakan ve mutlu sona ulaşmanızı sağlayacak bu 13 sağlam ipucunu takip ederseniz çok daha iyisini başarırsınız.
 
 
 
#1
 
YEMEĞİ KISIN AMA AÇ KALMAYIN!
 
Zayıflama yoksunluk üzerine kuruludur- daha az diyet yağı, daha az karbonhidrat ve kaloride kısıntı ama bu kendinizi aç bırakmanız anlamına gelmiyor. Genel kalori alımını, esas olarak diyet yağ ve karbonhidrat formunda azalttığınızda kaçınılmaz olarak vücudunuz kilo kaybedecektir. Ancak şu da belirtilmelidir ki, vücudunuz bir süre sonra bu duruma alışacak ve artık vücut yağı yakmak için eskisi gibi sıkı çalışmayacaktır.  Bunun sebebi ise vücuttaki yağın yakılmasını “denetlemekten” sorumlu tiroit hormonunun siz aynı diyeti ne kadar süre devam ettirseniz veya diyetinize ne kadar sıkı bağlı kalırsanız o kadar düşmesinden kaynaklanır. Her iki durumda da bu hormonun seviyesi düşecek ve zayıflama hedefiniz gitgide daha da zorlaşacaktır. Yaklaşık olarak her 14 günde bir programlanmış hilebazlık günleri düzenlemek tiroit seviyesini yeniden yükseltecek ve inatçı duraksamaların zincirlerini kıracaksınız. Bunu yapmak için karbonhidrat alımını vücut ağırlığının kilosu başına 3 grama çıkartmalısınız veya diyet yağınızı arttırmalısınız. Bunu yalnızca 1 günlüğüne uygulayın ve ardından diyetinize geri dönün.
 
 
 
#2
 
YÜKSEK PROTEİN DÜŞÜK KARBONHİDRAT TÜKETİN
 
Kaloriler önemlidir; tıpkı tükettiğiniz kalori türünün önemli olduğu gibi. Yakın zamanda American College of Nutrition tarafından yapılan bir çalışmada denekler 50 gr yağ ile biri düşük karbonhidrat ve yüksek protein, diğeri de yüksek karbonhidrat ve düşük protein içeren bir diyet uyguladılar. 10 hafta sonra her iki grup da kıyaslanabilir miktarda kilo kaybetti, ancak protein hormonu yüksek olan deneklerin tiroit hormonlarında ve genel metabolizma oranlarında artış gözlemlendi. Veriler %18 daha fazla vücut yağı kaybı olduğunu ve daha da önemlisi aynı deneklerin kas liflerinin %27’sini koruduğunu gösterdi.  Sonuç: Tükettiğiniz kalori türü yağ kaybını etkiliyor. Diyetiniz boyunca temel kuralınız daha fazla protein, daha az karbonhidrat olmalı. Protein,karbonhidrat ve yağ oranlarının yaklaşık olarak sırasıyla 40:40:20 olduğu bir kalori oranıyla başlamak en iyi yaklaşımdır. Ardından vücudunuzun nasıl tepki verdiğine ve ne kadar çalıştığınıza dayanarak protein alımını arttırarak ve karbonhidrat oranını düşürerek ayarlamalar yapabilirsiniz. Yağ oranı çok fazla değişmemelidir (yaklaşık 60:30:10’luk oranlar kullanarak öğünlerinizi nasıl oluşturacağınızı anlatan “Zayıflamak için 7 Günlük Yemek Planı”na bakın).
 
 
 
#3
 
HER GÜN 6 ÖĞÜN TÜKETİN
 
Yemek yediğinizde, vücudunuz yediğiniz besinleri parçalamak, sindirmek ve kullanmak için enerji (kalori) kullanır. Günlük kalorilerinizi ve gıdanızı 6’ya böldüğünüzde, günde 3 saat yemek yerine her 2-3 saatte bir yiyeceğinizden vücudunuz kalori yakmada küçük bir artış yaşar. Sonuç ise,  daha az kalorinin vücut yağı olarak depolanmasıdır. Gün boyunca çoklu öğün tüketimi ayrıca kortizol (katabolik bir hormon) seviyesinin de düşürülmesini sağlar ki bu da testosteron (kas-yapıcı hormon) seviyenizin yüksek kalmasını sağlayacaktır.   Testosteron seviyeniz ne kadar yüksekse, kaslarınız o kadar çok gelişir ve kas gelişiminiz kalori yakma potansiyelini arttırır.