0850 255 0707
0

PROTEIN 7 Makaleler

Protein Çeşitleri Kaynakları ve Özellikleri

 Proteinin en iyi kaynakları yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, yoğurt ve süttür. Örneğin günde ortalama 2 porsiyon süt-yoğurt grubu, 3-4 porsiyon et/tavuk/balık/yumurta/peynir/kurubaklagil grubu, 8-10 porsiyon tahıl grubu, toplam 5 porsiyon sebze-meyve tüketimiyle 70kg.lık bir bireyin protein ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir. Ancak gereksinimin arttığı yoğun spor yapma durumlarında besinlerden aldığımız protein ihtiyacımızı karşılamayabilir.

Günlük alımdan gelen protein miktarı hesaplandıktan sonra alınması gereken ek protein, takviyelerden sağlanmalıdır. Protein takviyesi olarak kullanılabilecek çeşitler:

Whey Protein (Peynir altı suyu proteini): Whey proteinleri sütteki proteinin %20’sini oluşturur. Whey proteini peynir üretiminde elde edilen bir üründür.  Başlangıçta yan ürün olduğu düşünülen Whey proteini bugün en popüler protein takviyesi kaynağıdır.  Biyolojik değer oranı çok yüksek olup, kasları geliştiren amino asitler lösin, izolösin ve valin BCAA’lar açısından zengindir.  Whey proteini hızlı sindirilen bir protein kaynağıdır.

Whey İzolat: Whey izolat, Whey proteinin daha pahalı bir şeklidir. Biyolojik değeri (BV) daha yüksek, daha kaliteli bir protein kaynağı olup, Whey konsantrelerine oranla servis başına daha az oranda yağ ve laktoz içerir. Whey izolat genel olarak %90-98 protein içerirken, Whey konsantreleri %70-85 protein içerir.

Whey Konsantre:  Whey konsantreleri %70-85 oranında protein içerir. Daha kısa bir işleme süresi gerektirmekle birlikte izolat forma oranla biraz daha fazla yağ ve laktoz içerir.

Whey Protein Karışımları:  Whey protein karışımları hem Whey izolatları hem de Whey konsantreleri içeren özel protein formülleridir.  Whey protein karışımları genel olarak Whey izolata göre daha uygun maliyetli olup protein oranı Whey konsantrelerine göre daha yüksektir.

Kazein Proteini: Kazein proteinleri sütteki proteinin %80 ini oluşturur. Kazein proteini yavaş sindirilen bir proteindir.  %92’si protein olup, “ağır” bir tadı vardır. Bu sebeple kilo almaya çalışan kişiler arasında oldukça popüler bir proteindir. Kazein proteini Whey’e oranla daha düşük bir BV değerine sahip olmakla birlikte kas gelişmesinde daha etkili bir şekilde kullanılır. Kazein proteini vücut tarafından kas gelişmesinde kullanıldığından ve enerji kaynağı olarak daha az kullanıldığından ötürü, kazein takviyesi vücudu enerji için karbonhidrat ve depolanan yağları kullanmaya teşvik eder. Ayrıca kazein popüler vücut geliştirme takviyesi glutamin açısından da zengindir.