0850 255 0707
0

PROTEIN 7 Makaleler

Kas Büyümesi ve Kas Korunması için Karbonhidrat

Karbonhidratların antrenman sırasında performansı arttırabildiğini artık biliyoruz. Bu sayede uzun vadede kesin olarak kas gelişiminin yolunu açacaktır ama aynı zamanda karbonhidratlar kas büyümesini arttırma gücüne de sahiptir. Bu da öncelikle insülin eylemleri yoluyla olur. Daha önce de belirtildiği gibi, karbonhidrat tüketmek vücudunuzu insülin salgılamaya sevk eder. Insülin her haltercinin bir numaralı hedefi olan protein sentezini (kaslarda büyüme) arttırır. Insülinin büyümeyi sağlama yollarından biri, amino asitlerin kan dolaşımınızdan kaslarınıza taşınmasını arttırmaktır. Ayrıca büyümeyi sağlayan tepkimelerin saldırısını tetikleyen kas hücre zarıyla da birleşmektedir.

İnsülin aynı zamanda kas kaybını önleyen, yani anti katabolik bir yapıdır. Anti katabolik bir açıdan bakıldığında, insülin katabolik hormon kortizolü uzakta tutar. Kortizolün işlevlerinden biri proteinleri (kas dokusunu) parçalamak ve enerjiye dönüştürmektir. Insülin seviyesi yüksek olduğunda kortizol seviyesi düşük olur. Bu insülinin başlıca anti katabolik gücüdür. Antrenman sırasında vücut kortizol seviyesi yüksek olduğundan katabolik bir durumdadır. Bu kas kaybının bir kısmı antrenman öncesinde ve esnasında glisemik oranı yüksek karbonhidratlar tüketerek önlenebilir. Antrenman sonrasında vücut protein ve karbonhidrat tüketilene kadar katabolik durumda olmaya devam edecektir. Bu sebepten ötürü antrenman sonrasında da yüksek glisemik oranlı karbonhidratların tüketilmesi gerekir.

Vücut antrenmanın hemen sonrasında benzersiz bir duruma gelir. Besinlere karşı çok daha duyarlıdır ve protein sentezi normal dinlenme seviyelerinin ötesinde artar. Bu da antrenman sonrası protein karışımınıza karbonhidrat eklemeniz için başka bir sebeptir. Son olarak, yüksek glisemik oranlıkarbonhidratların tüketilmesi, antrenmanla boşaltılan glikojen depolarını yenileyecektir.