0850 255 0707
0

Kreatin Güç ve Performans Ürünleri

Xpro Tribulus 90 Kapsül

Xpro Tribulus 90 Kapsül

116,00 TL

129,00 TL

Weider Pure Creatine 600gr

Weider Pure Creatine 600gr

235,00 TL

299,00 TL

BigJoy CreaBig 420gr

BigJoy CreaBig 420gr

109,00 TL

  

Kreatin Nedir?

Kreatin en basit şekli ile önemli bir amino asit türü olarak tanımlanabilir. Temel özelliği kaslardaki enerjinin daha uzun süre kullanılmasını sağlamak olan bu amino asitin, antrenman süresini uzattığı biliniyor. Sporcular için son derece önemli olan bu özellik ile sporcuların antrenman verimlilikleri kendi sınır ve kapasitelerinin üzerine çıkabilir. Kreatin ile ilgili bir diğer önemli bilgi ise kas kütlesinde su tutma kapasitesini artırmasıdır. Bu özelliği ile kasların daha hacimli görünmesini sağlar ve vücut geliştirme ile ilgilenenlerin antrenmanlarındaki performansı artırır. Dolayısıyla Kreatin, kas gelişimi ve antrenman süreleri üzerinde olumlu etki ortaya çıkaran bir tür supplementtir.

Biraz daha detaya indiğimizde ise Kreatinin; Glisin, Arjinin ve Metiyoninin olmak üzere 3 bileşene sahip olduğunu görüyoruz. Yani bu üçü Kreatin yapı taşları olarak ifade edilebilir. Vücutta üretilen amino asitlerden biridir ve yiyeceklerden almak istediğimizde ise balık ve kırmızı et gibi besinleri öğünlerimize dahil etmemiz gerekir. Mevcut supplementler ise Kreatin monohidrat formunda sunulmaktadır. Kapsül ve toz formunda bulunabilen bu takviyeyi güvenle kullanabilir, uygun tüketim miktarları ile antrenmanlarınızda gözle görülür bir farka imza atabilirsiniz. Peki, adından bu kadar övgü ile söz edilen Kreatinin vücudumuza başka faydaları var mıdır? Elbette vardır ve bu konu üzerinde ayrıca durulması gereken önemli bir konudur. Kreatinin faydalarını detaylıca inceleyelim ve bilinçli bir şekilde kullanalım.

Kreatin Ne İşe Yarar?

Creatine vücudumuza girdiği anda ilk iş olarak Kreatin fosfat oluşturmak için bir fosfat molekülüne bağlanacaktır. Bu noktada ATP’den söz etmemiz gerekiyor. ATP, vücudumuzun temel enerji kaynağıdır ve vücudumuzda karbonhidrat, protein ve yağların oksitlenmesi ile ortaya çıkar. ATP, fosfat gruplarını hidrolize etmesi sayesinde enerji oluşturur ve kullanır. Bu aşamadan sonra ise ADP olarak tanımlanır. Oluşan ADP’nin ise ATP’dönüştürülmesi gerekir. Yoksa vücutta enerji görevini icra edemez. Bu noktada ise Kreatin devreye girer. Fosfat grubunu ADP’ye bağlayarak ATP oluşturur. İşte bu uzun ve karmaşık süreci nihai enerjiye ulaştıran Kreatindir.

Kreatin vücudumuzdaki bu işlevi sayesinde egzersizlerimizin süresini uzatır, verimliliğini artırır, sporcu kapasitesini yükseltir ve vücudumuzun anaerobik aktivitesini yağı ağırlık kaldırma gibi sporlardaki becerisini artırır. Diğer taraftan kas hacmine de etkileri olur. Kaslarımızın su tutma kapasitesini artırarak, daha hacimli görünmesi Kreatin sayesinde mümkün olur. Ayrıca kas hücrelerinin sulanması, iyon miktarının da artması anlamına gelir. İyonlar ise protein sentezini artıracak yani kas gelişimini destekleyecektir. Kreatin yüklemesi ile tüm bu avantajları yakalamak mümkündür. Üzerinde en çok araştırma yapılan konulardan biri olmakla birlikte, kreatin kullanımı oldukça yaygındır.

Kreatin ne işe yarar sorusuna vereceğimiz cevaplardan bir diğeri ise beyinsel faaliyetlere olan katkısıdır. Beyin performansını artırdığı gözlenmiştir. Glikoz metabolizmasına ve kemik mineral yoğunluğuna olan etkileri ise sayamadığımız daha pek çok faydasından sadece bazılarıdır. Genel anlamda ise spor salonunda harcanan zamanın daha verimli hale gelmesi Kreatin ile mümkün olur. Aynı zamanda Kreatin kasların iyileşme sürecine de katkı sağlayacak, her anlamda kaslarımızı destekleyip geliştirecektir. Şüphesiz ki bu da sporla ilgilenen profesyonel ya da amatör herkes için çok önemli bir özelliktir.

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin ya da diğer bir ifade ile Creatine, pek çok sporcunun sahip olmak istediği özelliği bir araya getiriyor. Örneğin, yağsız kas kütlesinin Kreatin ile mümkün olması dikkat çeken özelliklerinden biri. Kas liflerine olan muhteşem etkisi ve bununla birlikte yağ oranını aşağılara çekmesi, Kreatin kullanımına teşvik ediyor. Tamam ama Kreatin nasıl kullanılır, Kreatin kullanımı nasıl olmalıdır? İşte bu sorunun cevabını atlamamak gerekiyor. Kreatin kullanırken bilimsel verilerden yararlanacak olursak, en önemli püf noktanın kullanım zamanı olduğunu unutmamalıyız. Yapılan araştırmalar sonucu görülüyor ki, Kreatin zararlarından söz edemezken, pek çok faydası söz konusu. Bununla birlikte doğru kullanım zamanları ile elde edilecek faydanın birkaç kat daha arttığı görülüyor.

Besinlerin Kreatin değerlerine baktığımızda şöyle bir örnek ile açıklamak yerinde olacaktır; en iyi Kreatin kaynaklarından biri olarak ifade edilen kırmızı et 450 gr tüketildiğinde, sadece 2 gr Kreatin alınabiliyor. Oysa bir sporcunun günlük Kreatin ihtiyacı 5 gr-20 gr arasında değişiklik gösterir. Bu kadar çok et tüketemeyeceğimize göre yapacağımız en doğru hareket Kreatin takviyelerini kullanmak olacaktır. Bu supplementleri kullanmaya başladığınızda ise iki farklı evreden geçeceksiniz. İlki yükleme evresi adını alan ilk 1 haftalık süreçtir. Bu süreçte markaların önerisi günlük 15 gr ile 20 gr arasında Kreatin tozu alınmasıdır. Eğer mideniz bunu tolere edebiliyorsa, 1 haftada kaslarınızı doygunluk seviyesine ulaştırabilirsiniz. İkinci evre ise koruma evresi olarak ifade edilir ve ilk 1 haftanın ardından günlük 5 gr ile 10 gr arası bir miktarda Creatine almanız gerekir. Bu şekilde kaslarınızın Kreatin doygunluğunu korumuş olacaksınız. Pek çok sporcunun tercih ettiği ilk evreyi atlama uygulaması ise 1 haftada geleceğiniz seviyeye 3 – 4 hafta gibi uzun bir sürede gelmenize sebep olacaktır. Bunun dışında herhangi bir durum söz konusu olmaz.

Kreatin kullanımında önemli noktalardan biri ise tek seferde alınacak olan Kreatin miktarıdır. Yüksek dozlarda alım pek de önerilmez. Yükleme evresinde günlük maksimum alım miktarı olan 15 – 20 gr söz konusu olsa dahi, bunu gün içerisine 5 gr’lık porsiyonlar olarak bölmek gerekiyor. Hemen hemen her porsiyon alımında aynı etkileri görecek olsanız da, normal şartlarda antrenman öncesi ve antrenman sonrası Kreatin tozu alınması önerilir. Özellikle antrenman sonrası yüksek karbonhidrat içeren bir öğün sırasında alınması oldukça faydalı olacaktır. Kreatin alımını bıraktığınızda ise bahsettiğimiz olumlu etkilerin bir süre daha devam ettiğini göreceksiniz. En az 1 hafta olmak üzere, haftalar sonra dahi bu amino asidin kaslar üzerindeki etkileri görülebilir.

Creatine tüketiminde tercih edilecek yiyeceklerden de ayrıca bahsetmemiz gerek. Yüksek glisemik indekse sahip gıdalar ile birlikte alındığında, %36 daha fazla etkinlik gösterdiği biliniyor. Bu sebeple de bu bilgi önemli. Örneğin; fırında patates gibi glisemik değeri yüksek olan karbonhidratlar ile birlikte alınması doğru olacaktır. Ayrıca üzüm suyu da Kreatin alımında tercih edilen besinlerden biridir. Bal ise yine glisemik indeksi yüksek olduğundan tercih edebileceklerinizden biri. Ancak şunu belirtmekte fayda var; eğer şekerli besinleri tükettikten yarım saat sonra enerjinizde düşüş meydana geliyorsa Kreatini, karbonhidrat takviyesi olmadan almanızı öneririz. Bu şekilde çok daha sağlıklı olacak, çok daha iyi sonuç alacaksınız.

Kreatin Zararlı mı?

Supplementler ile ilgili olarak en çok merak edilen konular, genellikle herhangi bir zararının olup olmadığı yönündedir. Çünkü halk arasında bu tür takviyelerin zararları üzerine atıp tutulup, çokça söylenti dolaşır. Ancak bilimsel veriler bu söylentilerden oldukça farklı. Örneğin; Kreatin ile ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki, normal düzeylerde alındığında hiçbir olumsuzluk ile karşılaşılmaz. Ancak bununla birlikte her supplement ya da her yiyecekte olduğu gibi yüksek miktarlarda alındığında bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Kreatin için de bu yükleme dönemleri için geçerli olabilir. Kişiye uygun şekilde planlanan yükleme haftasında ise bu tür yan etkiler görülmez.

Kreatin çeşitliliği ise karar verme sürecinde önemli bir engel… Çünkü çok sayıda kaliteli marka, çok sayıda ürün çeşidi karşımıza çıkıyor ve supplement alışverişinde tereddüde düşebiliyoruz. Öncelikle bu aşamada güven önemli. Güven veren, kalitesinden emin olduğumuz markaları tercih etmeliyiz ki bizler de bu amaçla en kaliteli alternatifleri listeliyoruz sizler için. Diğer taraftan ürün çeşitliliği çok önemli… Çünkü Kreatin ya da benzeri farklı bir supplementi satın almaya karar verdiğinizde, sizin antrenmanlarınıza uygun farklı ekstra içeriklere sahip ürün çeşitleri ile de karşılaşabilirsiniz. Bu durumda size uygun olan alternatifi almalısınız. Dolayısıyla çeşitlilik büyük önem taşıyor. Fiyat ise can alıcı bir konu… Kreatin fiyat bilgisi ürüne göre farklılık gösterir şüphesiz ve satış noktasına göre de belli fiyat farklılıkları gözlenebilir. Ancak Kreatin fiyatlarında mümkün olan en makul seviyeleri burada, bu adreste bulabilirsiniz. Çünkü sizler için olabilecek en cazip fiyatları sunuyoruz.

Sipariş verme süreci ise sandığınızdan daha da kolay. Basit bir arayüze sahip olan sitemizde öncelikle ihtiyacınız olan ürünleri seçmelisiniz. Belki de siparişin en zor kısmı bu, çünkü karar vermek bazen zor olabiliyor. Seçimlerinizi yaptıktan sonra ise sepete ekleyerek adres ve alıcı bilgilerini paylaşmanız ile ödeme aşamasına geçmeniz yeterli. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra mümkün olan en kısa sürede gönderilen siparişinize hızla kavuşacaksınız. Dolayısıyla da Kreatin ya da benzeri bir gıda takviyesine ihtiyacınız olduğunda, en hızlı gönderim hizmetine sahip olan adresimizi tercih etmenizde fayda var. En iyi Kreatin ürünlerini burada bir arada görebilir ve seçim aşamasını da kolaylaştırabilirsiniz. Çünkü karşılaştırma yapabileceksiniz. Kreatinin tüm pozitif etkilerini bizzat deneyerek görmek için acele edin ve siparişinizi hemen verin. Hayatınızı değiştirmek, antrenmanlarınızdan daha fazla verim elde etmek ve kas gelişiminizi hızlandırmak işte bu kadar kolay aslında. Belli gıda takviyeleri, belli egzersizler ve çalışma programları yeter de artar bile… İster amatör olun ister profesyonel, her hâlükârda Kreatin ve benzeri desteklerden güç alabilirsiniz.