0850 255 0707
0

Whey Protein Nedir?

Whey protein, pek çoğumuzun bildiği üzere peynir altı suyundan elde edilen bir protein türüdür. Özellikle inek sütünden peynir yapımı aşamasında ortaya çıkan peynir altı suyu bu amaçla kullanılmaktadır. İnek sütü doğal yapısı gereği %80 oranında Kazein proteini içermektedir. %20 oranında ise peynir altı suyu. Bu iki protein grubu da kas gelişimi için çok önemlidir. Peynir, lor ve benzeri yapım aşamasında süte belli enzimlerin dâhil edilmesi sonucu geriye kalan ve peynir altı suyu olarak ifade edilen su, bizim için son derece elzem olan proteinleri taşımaktadır. Bu su çeşitli işlemler sonrasında toz halini almakta ve özellikle sporcuların gelişimini desteklemek üzere sunulan harika bir ürün haline gelmektedir. Kısacası Whey protein nedir sorusunu bu şekilde cevaplayabiliriz.

Proteinlerin özellikle sporcular için ne kadar önemli olduğunu ve sporcu besinlerinin içerisinin de ne kadar önemsenmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte proteinlerin de bazı türlerinin diğerlerine göre daha verimli, daha faydalı olduğu bilinen bir gerçek. İşte bu noktada Whey protein tozu çıkıyor karşımıza. En çok kullanılan protein tozu türlerinden biri olan Whey, bugün geniş bir ürün çeşitliliği ile adından söz ettirmekte ve aynı zamanda pek çok soru işaretini de beraberinde getirmektedir. Eğer siz de spor yapan ya da spor ile yeni tanışan biriyseniz ve vücut geliştirme yolculuğunun başlarındaysanız, Whey protein tozu üzerine çokça soruya sahip olabilirsiniz. İşte bu soruları cevaplayarak devam edelim şimdi ve Whey protein tozu kullanımı, faydaları, zararları ve benzeri pek çok konuya da açıklık getirmiş olalım.

Whey Protein Ne İşe Yarar?

Proteinler insan vücudunun yapı taşı olarak tanımlanırlar ve kaslarımızın kasılmasını sağlayan temel yapı taşı da yine proteinlerdir. Proteinlerin yapısına baktığımızda ise kaslarımızın kasılmasını sağlamaya kadar pek çok konuda etkin olduklarını görüyoruz. Proteinler, bir kolyeyi oluşturan boncuklar gibi dizilmiş amino asitlerden oluşurlar. Bu küçük moleküllerin bir kısmı vücudumuzda üretilirken bir kısmını temel besinlerimizden alırız. Ancak bir kısmını almak için bazı özel takviye gıdalara ihtiyaç duyarız. Peki, bu konunun Whey protein tozu ile ilgilisi ne diye soracak olursanız, Whey protein tozu ne işe yarar sorusunun cevabına geliyoruz. Bu özel protein, diğerlerinden farklı olarak 20 amino asidi bir arada sağlamaktadır. İçeriğindeki bu 20 amino asit, vücudumuza pek çok faydayı da beraberinde getirir.

Bunun yanı sıra BCAA grubu amino asitler dediğimiz, vücudun üretemediği amino asitleri ve önemi tartışılmaz olan Sistein amino asidini içeriyor olması Whey proteinleri son derece kıymetli hale getiriyor. Üstelik hızlı bir şekilde emilim gösterip, hormon üretimini destekliyor ve vücut için gerekli yapı taşlarını sağlıyor. Kısacası Whey proteini ne işe yarar sorusunun cevabını da bu şekilde verebiliriz. Aynı zamanda Whey protein faydalarının merak edildiğini de biliyoruz. Çünkü Whey peynir altı suyunu kullanacak olanlar, vücutlarında gerçekleşecek olumlu etkileri de merak ediyorlar. Madde madde görelim Whey protein tozu faydaları nelerdir

Whey Protein Faydaları

Whey protein ağırlıklı beslenmenin sayısız faydası söz konusudur. Bu sebeple protein tozu kullanımında Whey adı verilen peynir altı suyu ön plana çıkar. Kasların proteine olan ihtiyacı oldukça fazla… Bu yüzden sporcu besinleri arasında daha çok protein ağırlıklı alternatifler ile karşılaşıyoruz. Kas kütlesini artıracak, antrenman öncesi ve antrenman sonrasında kullanımına uygun olan bu supplementi, şimdi tüm faydaları ile yakından inceleyeceğiz. En iyi protein tozu olarak ifade edilen Whey, vücudumuza ne tür yararlar sağlıyor görelim.

  1. Whey proteinin kaslara olan etkisinden söz etmiştik, ancak bu kısımda da hatırlatmakta fayda var. Antrenmanların öncesinde ve sonrasında alacağınız, hatta antrenman sırasında dahi alabileceğiniz whey protein tozu, kas gelişimini destekler, gerekiyorsa kas onarımına katkı sağlar ve antrenman sebebi ile oluşabilecek kas yıkımının da önüne geçer. Dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgileniyor, kaslarınıza önem veriyorsanız, sağlıklı bir şekilde vücut şekillendirme için Whey tercih etmelisiniz.
  2. Whey protein tozu denildiğinde, aklınıza sadece protein içeriği gelmemelidir. Çünkü proteinin yanı sıra çeşitli faydalı besinleri de içerir bu ürün. Başta laktoferin, beta-laktoglobulin ve immunoglobulinler olmak üzere pek çok faydalı besin Whey sayesinde alınabilir ve sağlıklı bir beslenme düzeni yakalanabilir. Protein takviyesi olarak çokça tercih edilen bir ürün olmasının temelinde işte bu tür faydaları yatıyor.
  3. Whey protein tozunun bir diğer faydası kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Şöyle ki, alınan proteinler günlük olarak harcanan enerji miktarını artırmaktadır. Eğer aldığınız kalorilerin %25’i proteinden oluşursa mesela, tatlı krizleriniz ya da gece atıştırmalıklarınız %50 oranında azalacaktır. Buna bağlı olarak da sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayacaksınız. Harika değil mi?
  4. Kan basıncı ve kan şekerine olan dengeleyici etkileri ise yine bu ürünü kıymetli kılıyor. Kaslarınızda göstereceği muhteşem etkilerin yanı sıra tansiyon ve şeker sorunlarında da dengeleyici rol oynayacaktır.
  5. Depresyon ve stres, çağımızın en önemli sorunlarıdır. Bu hastalıkların tedavisi ise 2 şekilde mümkün. Birincisi spor yapmak, ikincisi spor ile birlikte Whey protein tozu kullanımı. Özel içeriği sayesinde bu anlamda da kişiyi destekleyen, sağlam vücut ile birlikte sağlam kafaya da sahip olmayı mümkün kılan özel bir üründür.
  6. Son olarak ise Whey protein faydalarının temeli olan Sistein içeriğine değinelim. Sistein, alacağınız Whey protein tozu içerisinde bulunan özel bir amino asit türüdür. Hücrelerimizin temel antioksidanı olan glutatyon seviyelerini Sistein yükseltmektedir. Bu durumda ise hücre içerisinde başlayan antioksidan etki, bütün vücuda yayılmakta ve genel anlamda kişinin kendisini iyi hissetmesini ve de iyi olmasını sağlamaktadır.

Tüm bu faydaların yanı sıra, eğer bu konuda yeniyseniz Whey protein zararları var mı, kullanmakta bir sakınca var mı merak ediyor olmalısınız. Bu sebeple cevap vermemiz gereken sorulardan biri de budur. Whey protein tozu zararlı mıdır?

Whey Protein Tozu Zararlı mı?

Whey protein tozu kullanımının yaygın olduğu kadar, bu ürünün zararlarının olup olmadığı da konuşuluyor. Kanıtlanmış ve kaydedilmiş herhangi bir zararının ya da yan etkisinin olmadığını belirtelim öncelikle. Bunun yanı sıra bazı iddialar var; fazla miktarda protein alımının böbreklerimize zarar verebileceği dile getiriliyor. Ancak son yapılan araştırmalar da gösteriyor ki böyle bir durum söz konusu değil. Ancak bununla birlikte, eğer herhangi bir böbrek ya da karaciğer probleminiz varsa, öncelikle doktorunuza danışmalısınız ve onun yönlendirmesine göre Whey proteini kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz.

Unutulmamalıdır ki, faydalı olsa da her ürünün, her besinin fazlası zararlı olacaktır. Whey protein tozları da böyledir. Aşırı kullanımlarda istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmak mümkün. Almanız gerekenden çok daha fazla Whey aldığınızda, mide bulantısı, şişkinlik, ishal, karın ağrısı ve bunun yanı sıra mide krampı gibi pek çok olumsuz durum ortaya çıkabilir. Bir de eğer herhangi bir alerjik durumunuz yoksa Whey protein tozunun size zarar vermesi için hiçbir sebep yoktur. Antrenmandan sonra ya da önce kullanın fark etmiyor ama doğru miktarlarda kullanın. Fazla kullanmak gelişiminizi olumlu etkileyecek anlamı taşımaz. Vücut fazlasını dışarı atacak ve depolamayacaktır. Tercih edilen kullanım şekillerine ise ayrıca değineceğiz. Bu bilgiler ışığında siz de doğru miktarlarda kullanabileceksiniz ve doğru kullanım zamanlarını öğrenip, harika sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz.

Whey Protein Tozu Kullanımı

Whey protein nasıl kullanılır, hangi dozlarda nasıl bir düzen ile kullanıldığında verimli sonuçlar ortaya çıkaracaktır? İşte bu soru, Whey protein tozu sipariş verme aşamasında çok önemlidir. Çünkü kullanacağınız ürünü tanımanız ve ne şekilde kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Genellikle kullanım şekilleri ile ilgili öneriler ürünler üzerinde yer alır ancak siz yine de kendi vücudunuza, ağırlığınıza ve antrenman yoğunluğunuza göre planlama yapabilir, buna göre tüketebilirsiniz. Ayrıca Whey protein yorumlarını okumak da sizin için yönlendirici ve faydalı olabilir.

Whey proteinin kullanımında normal şartlarda günlük 1 – 2 ölçü olarak ifade edilen bir dozdan söz edilir. Bu da 25 gr ve 50 gr arasında bir tüketim demektir. Kullanım zamanları yani dozu alacağınız zamanlar ise antrenmanlarınıza göre şekillenebilir. Genellikle antrenman öncesi ve antrenman sonrası alınması önerilir. Bu sayede kaslar çok daha iyi bir şekilde desteklenir ve kas kaybı ortaya çıkmadan önlenir. Nihayetinde ise protein tozunun etkilerini çok daha hızlı bir şekilde görmek mümkün olur. Bunların dışında Whey kullanımının dozu ve zamanı ile ilgili bir öneri mevcut değil. Ancak bahsettiğimiz üzere, kişinin antrenman planına ya da beslenme düzenine bağlı olarak kullanım farklılıkları ortaya çıkabilir. Hatta herhangi bir rahatsızlığın tedavisi hedefleniyorsa, yine doktorunuz tarafından farklı bir uygulama planı önerilmiş olabilir. Şimdi ise son olarak ürün çeşitliliği ve fiyatlardan söz edelim…

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu fiyatlarına dair net bir bilgi vermemiz pek mümkün değil. Çünkü protein tozlarında geniş bir çeşitlilik mevcut… Konuya sadece protein tozu odaklı olarak baktığımızda dahi, çokça protein kaynağı farklılığı ve buna bağlı olarak ürün çeşitliliği karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra içeriğin oransal farklılıkları da alternatifleri arttırıyor. İşin içine bir de marka çeşitliliği girdiğinde, seçim yapmak gerçekten zorlaşıyor. Whey protein tozu fiyatları için de aynı şeyi söylemek mümkün. Pek çok markanın bu yönde ürünleri var. Hatta farklı boylarda ürünlerin çıkarılması ile de seçim zorlaşabiliyor. Unutmayın ki, büyük boy seçimler her zaman daha karlı olmanızı sağlayacaktır. Protein tozu seçimi yaparken en önemli hesaplama fiyat performans şeklinde olacaktır. Özetle uygun fiyatlı ve değerleri yüksek proteinler tercih edilmelidir.

Protein tozlarının tüm bu çeşitliliği içerisinde, ünlü, kaliteli ve güvenilir markalar ön plana çıkmaktadır. Siz de bu tür alternatifler arasından seçiminizi yapmalısınız. Sizin için bir araya getirdiğimiz çokça marka, çokça kaliteli ürün seçeneği, en iyisini bulmanızı kolaylaştıracaktır. Karşılaştırma yapabilir, ürünlerin içeriklerini inceleyebilir ve seçiminizi yaptığınızda da kolayca sipariş verebilirsiniz. Eğer ürünlere dair herhangi bir sorunuz olursa ise bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Kolayca iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilir ve sipariş sürecinin nasıl işleyeceğini öğrenebilirsiniz. Pratik bir ara yüze sahip olduğumuz için hiç zorlanmadan dilediğiniz Whey ürününü ya da sporcu gıdasını satın alabilirsiniz. Aynı gün kargo imkânından da faydalanabilir, hızla antrenman ve diyetinize bu tür ürünleri dâhil edebilirsiniz. Şimdi sipariş vermek için doğru zaman, hemen seçiminizi yapın ve siz de siparişinizi verin. Whey protein tozları ve bunun yanı sıra farklı protein tozu ve amino asit alternatiflerinin yanı sıra protein barlar ve sporcu içecekleri, geniş bir çeşitlilik ile parmaklarınızın ucunda.