0850 255 0707
0

VİTAMİNLER VE MİNERAL DESTEKLERİ NEDİR?

VİTAMİNLER VE MİNERALLER

Besin ögeleri beş başlıkta incelenir:

Karbonhidratlar
Proteinler
Yağlar
Su
Vitamin-Mineraller

Bu grup vücuda herhangi bir enerji/kalori değeri sağlamaz ancak tıpkı diğer besin ögeleri gibi dışarıdan alınması zorunludur. Vitamin ve mineral alımını gün içinde tükettiğimiz besinlerle büyük oranda karşılamış oluruz ancak birey durumuna göre ekstra takviye yapması gerekebilir;

Vücuda alınması gereken 13 vitamin ve 15’ten fazla mineral vardır. Hepsi de farklı besin gruplarında bulunmaktadır. Durum böyle olunca günümüzdeki kötü beslenme koşullarını da göz önünde bulundurursak günlük vitamin-mineral alımımızın kötü olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır.

Vitamin ve mineraller vücudumuzdaki yapım- yıkım ve her türlü tepkimede görev alan hayati bileşiklerdir. Eksikliğinde pek çok hastalık, halsizlik, kilo alma, kansızlık, diş eti ve kemik sağlığında bozulma, bağışıklığın zayıflaması, saç tırnak sağlığında kötüleşme durumu görülür.

Dahası vitaminlerin bazısı vücutta depolanıp gerektiğinde kullanılabilirken bazısını her gün almamız şarttır. Örneğin C vitamini depolanamayan bir vitamindir ve her gün taze meyve – sebze tüketilerek yeterli miktarda alımı sağlanır. Ancak haftada bir kez bile taze meyve yemeyen bireylerin varlığı göz önünde bulundurulduğunda dışarıdan takviyenin önemi anlaşılır olacaktır.

Tabi ki her türlü takviyede olduğu gibi vitamin-mineral takviyelerini de alırken belirli miktarlarda ve sıklıkta tüketmek gerekir. Çünkü bazı vitaminlerin düzenli olarak yüksek miktarlarda alınması toksik etki yaratacaktır.

Mümkünse yılda bir kez vitamin mineral depolarını kontrol etmek gerekir ayrıca günlük beslenme durumu gözden geçirilerek hangi vitamin minerallerin alınamadığını saptamak gerekir.

Ayrıca cinsiyet farkı ve kiloya göre gerekli alım düzeyi değiştiği için takviye alırken bunlara da dikkat edilmelidir.

    Kimler vitamin ve mineral desteği kullanmalı?

  • Yetersiz ve dengesiz beslenenler
  • Vejeteryan ve vegan beslenme biçimine sahip bireyler
  • Gelişim çağındakiler
  • Yaşlılar
  • Sporcular
  • Hamileler ve emzikliler
  • Belirli hastalık dönemlerinde artmış vitamin-mineral ihtiyacı
  • Sigara kullanımı