0850 255 0707
0

Sağlıklı Atıştırmalıklar

Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

Sağlıklı atıştırmalıklar, gün içerisindeki açlık krizlerini kontrol altına alan, antrenmanlarımızı destekleyen, diyetin dışına çıkmamıza engel olan ve lezzetli olması ile tercih edilen ürünlerdir. Peki, neler olabilir bu sağlıklı atıştırmalıklar? Sporcuların çokça tercih ettiği ve diyet yapanların da diyet listesinin dışında çıkmasına engel olan protein barlar ya da diğer bir ismi ile enerji barlar bu noktada ilk akla gelen oluyor. Yeterli ve dengeli beslenme konusunda oldukça iyi birer seçenek olan sağlıklı atıştırmalıklar, protein ihtiyacınızı karşılar, dengeli bir karbonhidrat ve yağ içeriğine sahiptir. Üstelik çok da lezzetlidir. Bunun yanı sıra fındık badem ya da kuru meyveleri de birer sağlıklı atıştırmalık olarak tercih edebilirsiniz. Yulaf bu noktada ilk akla gelenlerden bir diğeri oluyor. Kilo vermek isteyenlerin kahvaltı olarak tercih ettiği yulaflı atıştırmalıklar ya da yulaf ezmesi ve hatta yulaf ezmeli bar da oldukça pratik bir çözümdür. Pratik atıştırmalıklar arasında en lezzetlisi ama en dikkatli tüketilmesi gereken alternatifi ise unutmayalım; fıstık ezmesi.

Kolay yapılan bu tür sağlıklı atıştırmalıklar ile beslenmenizi dengede tutabilir, gereksiz kalori alımından kaçınabilirsiniz. Örneğin ara öğün olarak tercih edebileceğiniz yulaflı protein bar, en kolay atıştırmalık alternatiflerinden biridir ve tokluk hissi vererek kendinizi iyi hissettirir. Tam tahıllar bu tür yiyecekler için iyi birer malzemedir. Sadece enerji barları ya da Granola içerisinde değil Müsli gibi ürünler içerisinde de tam tahıllara rastlıyoruz. Kısacası sağlıklı atıştırmalıklar yulaflı, çeşitli tahılları içeren, kuru yemişli ve benzeri içeriklere sahip olan yiyeceklerdir ve farklı formlarda karşımıza çıkabilir. Bu arada sağlıklı atıştırmalıklar tatlı olsun, yemesi zevkli olsun diyenler için protein barlar ve fıstık ezmesi en iyi seçenekler olacaktır.

Neden Sağlıklı Atıştırmalıkları Tercih Etmeliyim?

Sağlıklı atıştırmalıklar tanımını kullandığımızda, bu tür yiyecekleri yemek için en geçerli sebebi de dile getirmiş oluyoruz aslında. Çünkü sağlıklılar… Sağlıklı olmalarının da önemli sebepleri var. İçerisinde bulunan tam tahılları, kuru meyveler, dengeli karbonhidrat, yağ ve protein içeriği gibi pek çok sebep sağlıklı olmalarını ifade ediyor. Diğer taraftan ara öğünlerde ya da antrenman öncesi gibi zamanlarda tercih ettiğimiz kolay atıştırmalıkların net belli faydaları var. İlki dengeli bir şekilde beslenmeye katkı sağladığı için kilo verme konusunda yardımcı olabilir ve diyetinizi kolaylaştırabilir. İkincisi sindirim sistemini düzene sokabilir ve buna bağlı olarak gelişebilecek pek çok hastalığı önleyebilir. Üçüncüsü kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir. Çünkü dengeli bir karbonhidrat ve yağ alımı, kalp sağlığı için çok önemlidir. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan yüksek tansiyonu da unutmayalım. Özellikle ara öğünlerde bu tür pratik atıştırmalıkları tüketmek, dengeli bir enerji alımı sağlayacak, tansiyonunuzun yükselmesini de engelleyecektir. Tabi buna bağlı olarak kan şekerini de dengede tutacak, diyabet hastaları için doğru bir seçim olacaktır.

Sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmek için geçerli sebeplerden bir diğeri ise enerji verici olmaları ve sporcular için performans artışı sağlamalarıdır. Antrenman süresini bu tür destekler ile uzatabilir, yağ yakımını hızlandırırken, kas gelişimini de destekleyebilirsiniz. Özellikle protein barlar bu süreçte içeriği yüksek oldukça iyi birer seçenek olabilir. Antrenman sonrası ise kaslarda oluşabilecek hasarların onarılması için yine bu tür atıştırmalıklar tercih edilir. Kısacası daha sayamadığımız pek çok faydası ile sağlıklı atıştırmalıklar hayatımızda yer almalıdır. Sağlıklı beslenmek isteyen ve yediklerini iyi seçmek isteyenler için bu tür alternatifler hem hazır olarak sunuluyor, hem de kolayca evde hazırlanabiliyor.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Kilo Vermeme Yardımcı Olur mu?

Kilo konusu günümüzde pek çok kişi için bir sorun. Özellikle de fazla kilolar ile baş etmeye çalışan çok fazla insan var. Bir hastalık halini alan fazla kilolardan kurtulmak ise aslında basit bir mantığa dayanıyor. Doğru beslenme! Doğru ve sağlıklı beslenme ile fazla kilolardan kurtulurken sağlığınızı da daha iyi bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Kilo vermek için uygun bir diyet uyguluyor olmak şart. Ancak diyet yaparken öğün aralarında açlık krizleri ile karşılaşmak çok doğal. Bu krizlere karşı koymak ise zor… Sağlıklı atıştırmalıkla ile bu krizleri defetmek ise diyeti bozmamamız, kilo verme sürecini sürdürmemiz demek. Ayrıca kalorisi düşük, lezzetli ve besleyici olmaları sağlıklı atıştırmalıkları kilo verme sürecine dâhil ediyor. Yani damak tadınıza uygun lezzetler ile diyete devam edebilirsiniz. Bu tür atıştırmalıkların sahip olduğu yağ yakımını destekleme özelliği ise kilo verme sürecine olan bir başka etkisi.

Eğer kilo vermek istiyorsanız, aynı zamanda daha sağlıklı bir vücuda sahip olma sürecine girdiniz demektir. Bu sebeple de sağlıklı yiyeceklere hayatınızda yer açmalısınız. Şeker miktarına özen gösterin, beslenmeye dikkat edin, sağlıklı yiyecekler tüketin. Hayatınızda ve vücudunuzdaki farkı kısa sürede görmeye başlayacaksınız. Kolayca yapılan sağlıklı atıştırmalıklar ile yaşam tarzını değiştirip, sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmede Atıştırmalıkların Önemi

Sağlıklı beslenmek demek, vücudun ihtiyaçlarına cevap veren yiyecekleri tüketmek demektir. Yani keyfiyetten uzak, vücudumuzun, organlarımız, kaslarımız ve kemiklerimizin ihtiyaç duyduklarını yememiz gerek. Bunun için de yediklerimizin içeriğine odaklanmalıyız. Protein miktarı, karbonhidrat oranı, içerdiği vitamin ve mineraller, amino asit türleri ve yağ oranı… Tüm bunlar çok önemli niteliklerdir. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek gerekiyor. Sağlıklı atıştırmalıklar ise sağlıklı beslenme kavramının çok önemli bir parçası. Bu süreci yönetebilmek ve özellikle ara öğünleri doğru şekilde seçebilmek için bu tür kolay atıştırmalıklara ihtiyacımı var. Beslenme alışkanlığını sağlıklı atıştırmalıklar doğrultusunda şekillendirmek, damak lezzetimizin de bu yönde evrilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca bir de bu tür atıştırmalıkların önemini, gün içerisinde yaşadığımız enerji düşüklüklerinde daha iyi anlıyoruz. Ani kan şekeri düşüşleri, tansiyon problemleri, enerji düşüklüğü, konsantrasyon eksikliği gibi sorunları, sağlıklı atıştırmalıklar ile ortadan kaldırabiliriz. Evet, bu kadar kolay aslında bu sorunlardan kurtulmak… Ayrıca bu atıştırmalıkları geniş bir çeşitlilik içerisinde değerlendirdiğimizi de unutmayalım. Spor yapanlar yapmayanlar ve diyet yapanlar ile yapmayanlara göre farklı içerikli atıştırmalıklar önerilebilir. Müsli, granola, pirinç ürünleri ve fıstık ezmesi sadece ilk akla gelenler… Çok daha fazlasını kendi hayal gücünüze göre hazırlayabilirsiniz. Eğer profesyonel bir sporcuysanız ve günlük protein vb. alımınıza dikkat ediyorsanız ise ambalajlı ve içeriği net bir şekilde yazan atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu sağlıklı atıştırmalıkları satın almak ise gerçekten çok kolay. Markete gitme ya da çeşitli merkezlere ulaşma zahmetine girmeden, oturduğunuz yerden sayısız markanın sayısız ürününüze ulaşabilirsiniz. Geniş ürün yelpazesi ve uygun fiyatlar ile karşınızdayız. İhtiyaç duyduğunuz her türlü sporcu takviyesi, sağlıklı atıştırmalıklar, antrenman öncesi ürünleri ya da balık yağı gibi takviyeler burada elinizin altında. Mümkün olan en uygun fiyatlar söz konusu olduğu için ise içiniz rahat bir şekilde sipariş verebilirsiniz. Hızlı bir gönderim sistemi ile çalışıyor, yine mümkün olan en kısa sürede siparişinizi size ulaştırıyoruz. Her türlü sorunuz ya da tavsiyeniz için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Çalışmalarınızı destekleyecek, beslenmenizi sağlıklı kılacak ürünleri sipariş etmek için geç kalmayın, hemen şimdi harekete geçin!