0850 255 0707
0

Protein Bar Nedir?

Protein bar, özellikle sporcuların tercih ettiği bir protein kaynağıdır. Her ne kadar kullandığımız besin takviyelerinden protein tozu ile benzer içeriğe sahip olsa da, ekstra olarak yoğun bir şekilde karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral de içerirler. Kısacası protein bar çeşitleri, protein tozu ile karıştırılmamalıdır.

Protein bar nedir, sorusuna bir de içindeki malzemeler açısından bakacak olursak, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi, hindistan cevizi, yer fıstığı, pirinç patlağı ve kuru meyveler ile karşılaşıyoruz. Hatta bazen protein bar çikolata içeriğine dahi sahip olabilir. Farklı lezzetlerde, belli içerikler ve de kalorilerde hazırlanan protein barları inceleyip damak tadınıza göre tercih edebilirsiniz.

Protein Bar Kullanımı

Protein bar ucuz ve atıştırmalık şeklinde bir protein kaynağıdır. İçeriğinde oldukça farklı protein kaynakları yer alabilir. Whey gibi önemli proteinlere rastlayabilirsiniz. Peki, protein bar kullanımında dikkat edilmesi gerekenler var mı? Aslında bu tür pek çok sporcu takviyesinde olduğu gibi kullanım miktarına dikkat etmek en önemli kullanım kuralıdır. Çünkü protein bar, lezzetli ve pratik bir atıştırmalık olarak enerji verecek ve çekici gelecektir. Ancak fazlası protein ihtiyacınızı karşılamanın ötesinde kilo alma gibi durumlar ortaya çıkarır ve antrenmanlarınızdan istediğiniz verimi alamamanıza sebep olabilir.

Protein Bar Çeşitleri

Protein barlardaki çeşitlilik gerçekten de göz kamaştırıcı. Lezzet açısından farklıları var elbette. Tabi bir de içerisinde yer alan malzemeler, superfoods ve benzeri de çeşitliliği sağlıyor. Örneğin, yulaf ezmeli, chia tohumlu, çikolatalı ve benzeri farklı farklı protein barlar ile karşılaşabilirsiniz. Diğer taraftan protein barların farklı gramajlarda sunulan alternatifleri de söz konusudur.