0850 255 0707
0

Protein Bar Nedir?

Protein bar, özellikle sporcuların tercih ettiği bir protein kaynağıdır. Her ne kadar kullandığımız besin takviyelerinden protein tozu ile benzer içeriğe sahip olsa da, ekstra olarak yoğun bir şekilde karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral de içerirler. Kısacası protein bar çeşitleri, protein tozu ile karıştırılmamalıdır. Her ikisinin de vücutta görevi farklıdır. Protein barlar, hem antrenman sırasında, hem de antrenman sonrasında ihtiyaç duyabileceğimiz enerji kaynağıdırlar. Proteinin yanı sıra karbonhidrat da içeriyor olmaları bunu sağlar. Ayrıca ihtiyaç duyulursa antrenman öncesinde de protein bar tüketilebilir. Yeter ki, kontrollü olun. Çünkü saf şeker içeriğine sahiptir ve kilo verme isteğine sahip olanlar için planın gerisine düşmeye sebep olabilir.

Protein bar nedir, sorusuna bir de içindeki malzemeler açısından bakacak olursak, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi, hindistan cevizi, yer fıstığı, pirinç patlağı ve kuru meyveler ile karşılaşıyoruz. Hatta bazen protein bar çikolata içeriğine dahi sahip olabilir. Farklı lezzetlerde, belli içerikler ve de kalorilerde hazırlanan protein barları inceleyip damak tadınıza göre ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiye göre tercih edebilirsiniz. Protein bar kalori miktarlarını ambalajlar üzerinde görebilirsiniz.

Protein Bar Kullanımı

Protein bar ucuz ve atıştırmalık şeklinde bir protein kaynağıdır. İçeriğinde oldukça farklı protein kaynakları yer alabilir. Whey gibi önemli proteinlere rastlayabilirsiniz. Peki, protein bar kullanımında dikkat edilmesi gerekenler var mı? Aslında bu tür pek çok sporcu takviyesinde olduğu gibi kullanım miktarına dikkat etmek en önemli kullanım kuralıdır. Çünkü protein bar, lezzetli ve pratik bir atıştırmalık olarak enerji verecek ve çekici gelecektir. Ancak fazlası protein ihtiyacınızı karşılamanın ötesinde kilo alma gibi durumlar ortaya çıkarır ve antrenmanlarınızdan istediğiniz verimi alamamanıza sebep olabilir.

Doğru tüketim şekli ne olacak diye soracak olursanız, antrenman öncesi, antrenman sırasında ya da antrenman sonrasında dilediğiniz bir zamanda, eğer gerçekten ihtiyaç duyuyorsanız yani enerji kaybı yaşıyorsanız protein bar tüketebilirsiniz. Bununla birlikte günlük aldığınız proteini alamamışsanız, bunu telafi etmek için de tercih edebilirsiniz. Yani kısacası protein bar kullanımında dikkat edilecek doz, normal rutininizde aldığınız günlük protein miktarı ile doğru orantılı olarak belirlenecektir. Bunun üzerine çıkmamalısınız. Çünkü teknik olarak protein tozundan çok da farklı olmayan, sadece bazı küçük ek besinleri içeren bir ürün ile karşı karşıyasınız. Protein bar çeşitleri ise gerçekten çok çekici görünüyor. Siz de merak ediyorsanız, protein bar çeşitlerine hep birlikte bir göz atalım.

Protein Bar Çeşitleri

Protein barlardaki çeşitlilik gerçekten de göz kamaştırıcı. Lezzet açısından farklıları var elbette. Tabi bir de içerisinde yer alan malzemeler, superfoods ve benzeri de çeşitliliği sağlıyor. Örneğin, yulaf ezmeli, chia tohumlu, çikolatalı ve benzeri farklı farklı protein barlar ile karşılaşabilirsiniz. Diğer taraftan protein barların farklı gramajlarda sunulan alternatifleri de söz konusudur. 32gr, 50gr, 60 gr ve benzeri farklı boyutlarda hazırlanmış protein barlar mevcuttur. Bunların aynı zamanda içerdiği protein miktarları da farklılık gösterir. Bu sebeple günlük protein miktarınızı dikkate alarak uygun protein bar ürününü seçmelisiniz. Bar ürünleri kullanırken günlük protein alım dozunuzun üzerine çıkmak, sizi antrenman programınızın dışına atar. Bu sebeple kullanım miktarı son derece önemli bir konu.

Bunun dışında internet üzerinden yapacağınız aramalar ile pek çok protein bar tarifine ulaşabilirsiniz. Ancak ne yazık ki bunların içerisindeki protein ve karbonhidratların miktarını tam olarak bilmek ne yazık ki mümkün değil. Bu sebeple de profesyonel bir sporcu için çok da doğru bir seçenek olmayacaktır. Dilerseniz protein bar yapımını deneyebilirsiniz ancak bir tür atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz. Antrenmanlarınıza eşlik edecek, protein tozunu telafi edecek bir ürün olmayacaktır. Ünlü markaların hazırladığı protein barlarda olduğu gibi kompleks karbonhidratlar içermeyecek, vücut enerji ihtiyacına doğru şekilde cevap veremeyecektir. Kısacası bu sadece bir atıştırmalık olabilir, profesyonel bir sporcu için protein bar görevi göremez. Bunun yanı sıra protein bar kategorisini incelediğinizde sağlıklı hazır içecekler de göreceksiniz.

İçecek tozları olarak adlandırılan bu ürünler, yine hesaplanmış bir şekilde ihtiyacınız kadar protein içeriği ile karşımıza çıkar ve ekstra kaslarımızın ihtiyaç duyacağı her bileşeni barındırır. Sağlıklı içecek tarifleri de tıpkı bar tariflerine değindiğimiz gibi kısaca değinebileceğimiz bir konu ve aynı nitelikte. Çünkü bu tür içecek tarifleri, sadece atıştırmalık görevi görür ve profesyonel sporcular için uygun olmayacaktır. İçeriğindeki protein miktarını bilemez, doğru miktarda kullanamazsınız. Güvenilir markaların hazırladığı, gereken protein içeriğine sahip ürünler ise sporcuların beslenme düzenlerine uyum sağlayacak, çalışmalarını verimli hale getirecektir. Bu noktada ise protein barların zararlı olup olmadığı sorusu yöneltiliyor. Bu konuya biraz daha yakından bakmakta fayda var.

Protein Bar Zararlı mı?

Protein barların herhangi bir zararı ya da yan etkisi kaydedilmemiştir. Dolayısıyla güvenle tüketilebilir. Ancak protein bar tercih ederken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir ki, doğru bir şekilde protein bar tüketilebilsin. Öncelikle protein barın besin değerini incelemeli, şekersiz ya da doğal tatlandırıcı içeriği olan alternatifleri tercih etmelisiniz.

Bunların dışında protein bar zararları konusunda, tüketim miktarına değinebiliriz. Aşırı tüketimin sağlığınız açısından bir zararı olmasa da, kilo dengeniz ve kas yapınıza etkileri ile ilgili sıkıntılar oluşabilir. Belli bir beslenme düzeni ve antrenman programı ile vücut geliştirme yapanlar için oldukça dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir ve günlük tüketim miktarına da dikkat etmek gerekir. Kısacası bir zararı olacaksa da bu sadece vücut geliştirme hedeflerine zamanında ulaşabilme ile ilgili olacaktır. Bunun dışında sindirim sistemi için faydalı olan zengin ve basit karbonhidratlar ile desteklenmiş olan protein barlar ile ilgili herhangi bir uyarıya gerek yok.

Protein Bar Nerede Satılır?

Protein bar günümüzde geçmişe nazaran çok daha kolay bulunabiliyor. Ancak protein bar alırken dikkat edilmesi gereken bir husus var. Ne yazık ki marketlerde karşılaştığımız enerji barlar ile karıştırılabiliyorlar. Bundan tamamen farklı olduklarını hatırlatmakta fayda var. Evet, bazı marketlerde ve benzeri yerlerde protein barlara rastlayabilirsiniz ancak bunların enerji bar olmadığından emin olmalısınız. Tam tahıllı, meyveli ve benzeri alternatifleri olan protein barların yanı sıra, enerji barları benzer nitelikte olabilir.

Diğer taraftan protein bar satın almak istiyorsanız, en geniş çeşitliliğe ulaşabileceğiniz adrestesiniz. Hem çokça kaliteli ve güvenilir markayı burada bulabilirsiniz, hem de birbirinden farklı içerikleri ve lezzeti olan ürüne burada ulaşabilirsiniz. Bir de protein miktarları farklılık gösteren, gramajına kadar değişen protein bar çeşitleri arasından seçim yapmak çok daha keyifli olacaktır. Damak zevkinize göre seçim yapabilir, 24’lü kutu şeklinde de satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra mümkün olan en uygun fiyatlara ulaşacağınızı da hatırlatalım. İnternet dünyasında elbette ki sayısız alternatif var protein barlara ulaşmanızı sağlayacak. Ancak hem en geniş çeşitliliği arıyor, hem de mümkün olan en uygun fiyatları arzuluyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Protein bar siparişi vermek için hemen harekete geçebilirsiniz. Ancak bunun yanı sıra bir de hazır protein içecekleri var ki, kesinlikle ilginizi çekecek…

Hazır İçeceklerin Avantajları Nelerdir?

Hazır içecekler olarak listelenen, zengin içeriğe sahip takviyeler, sporcular için oldukça pratik ve keyifli olacaktır. Bu tür içecekleri özel kılan yanları, yani avantajları ise hemen sıralayalım. İlk olarak içeriğinden söz edecek olursak, bu tür içecekler faydalı proteinleri, amino asit zenginliği ile dengeleyebilir ve uygun miktarlarda eklenen karbonhidratlar ile enerji verici kılabilir. Dolayısıyla siz bu tür hazır içecekleri tükettiğinizde, hem diyetinize sadık kalacak protein ve amino asit takviyesi alacaksınız, hem de antrenmanlarınız sırasında enerji verecek dayanıklılığınızı artırmış olacaksınız. Bu sebeple bu tür hazır içecekler, oldukça faydalı ve avantajlıdır diyebiliriz.

Hazır içecekler için söylenebilecek bir diğer olumlu özellik ise pratikliğidir. Oldukça pratik bir şekilde tüketilebilir. Spora giderken, işe giderken, okula giderken yanınızda taşıyabilir, gün içerisinde tüketebilir ya da antrenmanlarınız öncesinde veya sonrasında tüketebilirsiniz. Yanınızda olması yeterli… Yani farklı protein kaynakları aramanıza gerek kalmadan, hatta susuzluğunuzu da girecek şekilde protein ve amino asit eksiğinizi tamamlayacak ürünlerdir. Hazır sporcu içeceklerinin özellikle yaz aylarında daha kolay kullanılabildiğini de hatırlatalım. Çünkü bu dönemde sıcakların etkisi ile daha çok sıvı alma eğiliminde oluyoruz ve bu tür içecekler spor öncesi ve sonrası zevkle tüketeceğimiz ürünler haline geliyor.

Son olarak ise hazır içeceklerin zararlı içeriklerden uzak olarak hazırlandığını belirtelim. Tabi bunu ihlal eden markalar olabilir, bu sebeple dikkatlice seçim yapmak gerekiyor.

Hem protein barlar, hem de hazır içecekler sporcular için önemli birer takviye gıdadır. Endişe etmeden kullanılabilir yalnız kullanım miktarlarına dikkat etmek ve diyetimizin dışına çıkmamak önemlidir. Bu tür ürünler özel nitelikli olduğu için ise doğru adreslerden alınması gerekir. Bazen marketlerde satılan benzer ürünler ile karşılaşıyoruz ancak ne yazık ki besin değerlerini incelemeye başladığımızda oldukça farklı durumlar ile karşılaşıyoruz. Bu sebeple, güvenilir adreslerden temin edilmeleri önemli bir konu olacaktır. Hele de profesyonel sporcu iseniz, bu konuda daha da hassas olmanız gerekir. Sizin için kaliteli markaları bir araya getirdiğimiz, güvenilir sayısız ürünü listelediğimiz bu adreste kolayca sağlıklı ürünlerinizi temin edebilirsiniz. Geniş ürün yelpazesini inceleyip, diyetinize en uygun ürünleri, doğru içerikleri ile birlikte satın almak için hemen harekete geçin. Herhangi bir sorunuz olduğunda ise profesyonel ekibimiz karşınızda olacak ve size destek sunacaktır. Hızlıca sipariş verebilecek olmanız ve aynı gün kargo imkânı ile yine hızlı bir şekilde siparişinize kavuşacak olmanız ise önemli avantajlarınız olacaktır. İster protein bar, ister hazır içecek, ister whey protein tozu olsun, istediğiniz her sporcu gıdasını burada bulabilirsiniz. Siz de antrenmanlarınızı en sağlıklı takviyeler ile destekleyin, vücut geliştirme hedeflerinize en hızlı şekilde kavuşun…