0850 255 0707
0

Protein Bar Nedir?

Protein bar adını alan, 20 – 30 gr’lık paketler ile sunulan atıştırmalıklar, yüksek proteinli olması sebebi ile bu ismi almıştır. Yüksek protein içeriği sayesinde enerji verici etki gösteren ve pratik bir yiyecek olan Protein barlar, oldukça fazla çeşit ile karşımıza çıkar. Tercih edilmesinin en önemli sebebi ise istediğimiz miktarda protein almayı kolaylaştırmasıdır. Şöyle ki; 1 yumurta yiyerek 6 gr protein alabiliriz ve bu durumda 60 gr proteine ihtiyaç duyan birinin 10 adet yumurta yemesi gerekir. Ancak 2 – 3 protein bar da aynı görevi yerine getirecektir. Üstelik oldukça da lezzetli bir atıştırmalık olarak… Karbonhidrat miktarı dengelenmiş, yüksek oranda protein içeren ve buna bağlı olarak da enerji barları olarak nitelenen bu atıştırmalıklar ile antrenmanlarınıza katkı sağlayabilir, günlük protein miktarınızı da pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca karbonhidrat ve yağ oranı oldukça düşürülmüş olan seçenekleri ara öğün olarak kullanabilir ve diyetinize destek olabilirsiniz. Kısacası protein barlar hem sporcular, hem de diyet yaparak kilo vermek isteyenler için cazip atıştırmalıklar olarak tanımlanabilir. İçeriğinde bulunan kaliteli proteinler ise sağlığımıza pozitif etki gösterecektir. Yani kaliteli içeriğe, hızla ulaşmamız bu grupta yer alan ürünler ile mümkün olabiliyor.

Protein Bar Ne İşe Yarar?

Protein bar ne işe yarar, yüksek protein oranları ile vücudumuza ne tür etkilerde bulunur yakından bakalım. Öncelikle bu şekilde yüksek bir oranda protein alınması, kaslarımızdaki protein sentezini artıracaktır. Yani kas gelişimi desteklenecektir. Kaslarımız hızla hacimlenecek ve antrenman sonrası kas onarımı da sağlanacaktır. Hayvansal proteinlerden ve özellikle de kırmızı et proteinlerinden alma şansımızın olmadığı, ancak daha yüksek miktarlarda proteini pratik bir şekilde alma imkânı sağlayan enerji barları tükettiğimiz zaman, hızla antrenmana adapte olabilir, kendimizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Antrenmanlardan alacağımız verim de bu bağlamda artacaktır. Aynı zamanda diyet yapan ve kilo vermeyi isteyenler için de düşük kalorisi ile bir destekleyici olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süre tokluk hissetmenizi sağlayıp, öğün aralarınızı daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Ek olarak şunu da söyleyelim ki protein bar kalori anlamında zayıf olmakla birlikte oldukça lezzetli de olabiliyor. Protein bar çikolata ve benzeri farklı tatlar ile karşımıza çıkabilir. Tüm bunlar birer tercih sebebidir.

Diğer taraftan protein bar faydaları arasında yer alan diğer durumlardan da söz edelim. Protein barlar iştah azaltma özelliğine sahiptir. Bu da yine diyet yapanlar yani kilo vermek isteyenler için cazip bir özellik olabilir. Kan şekerini dengeliyor olması ise göz ardı edilmemesi gereken özelliklerden biridir. Bu açıdan diyabet hastaları için önem taşımakla birlikte, aşırı yeme ve şeker dalgalanmaları yaşamaya da engel olacaktır. Protein barları ile kalp hastalıklarından korunmak da mümkün. Kalp hastalıkları ve pek çok metabolik hastalık riskini bu şekilde azaltmanın mümkün olduğu ifade edilir. Hipertansiyonda ise şaşırtıcı bir şekilde olumlu etkileri olduğu, bilimsel araştırmalar ile doğrulanmıştır. Protein barlarının lifli yapısı, kan basıncının düşürülmesinde oldukça etkin bir rol oynar. Buna bağlı olarak da yüksek tansiyona sahip kişiler için destekleyici, dengeleyici bir seçim olabilir. Nihayetinde ise protein barların sadece spor yapanların performansını artırmak için değil sağlık için de güvenle tüketilebileceğiniz anlıyoruz. Basit bir ürün gibi görünmekle birlikte insan yaşamını kolaylaştıran ve pek çok fayda sağlayan enerji barlarını düzenli bir şekilde beslenmenize dâhil edebilirsiniz.

Protein Bar Ne Zaman Yenir?

Protein bar ürününü, doğru zamanlarda tüketmek maksimum fayda elde etmek için önemlidir. Bir de tüketim miktarı büyük önem taşıyor. Sporcuların mutlaka antrenörü ya da doktoruna danışarak günlük protein ihtiyacı doğrultusunda bu ürünleri tüketmesi gerekir. Tüketim zamanı ise antrenmandan 20 – 30 dakika kadar önce olmalıdır. Bu sayede maksimum performans gösterebilir, enerjinin en yüksek olduğu anda antrenman yapabilirsiniz. Pek çok protein kaynağından söz edebilir, süt proteini ve protein içeren besinlerden bahsedebiliriz. Hepsi de bir sporcu için önemlidir. Ancak pratik bir şekilde ve hızla çok protein almak istediğimiz zamanlarda tercih edilecek enerji kaynağıdır protein barlar. Üstelik spor öncesi kullanımının yanında, antrenman sonrası kullanımı ile kasların iyileşmesi ve onarılması da mümkün olur. Diyet yapan ve kilo verme isteğine sahip olan kişilerin ise ara öğün olarak tercih edebileceğini hatırlatalım. Protein barlar, dengeli içeriği ile harika bir ara öğün olacak, ihtiyaç duyduğunuz protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri bir arada sunacaktır.

Protein Bar Nasıl Kullanılır, Kullanım Miktarı Ne Olmalıdır?

Protein bar kullanımında, diğer supplementler gibi dikkat edilecek önemli noktalar yok aslında. Çünkü toz ürünlerde olduğu gibi bir karışım hazırlamıyorsunuz, doğrudan bir atıştırmalık olan protein barı yiyebilirsiniz. Nasıl kullanılır sorusundan ziyade kullanım miktarı ne olmalıdır sorusu önem kazanıyor bu noktada. Antrenman öncesi yemek yiyerek protein almaya çalıştığınızda besinlerin protein değerleri farklılık gösterdiği için hesap yapmanız zor olabilir. Enerji barlarında ise ambalaj üzerinde ne kadar protein ve karbonhidrat içerdiğini ve ne kadar kaloriye sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu sebeple de bir uzman ile birlikte karar verilen günlük protein alım miktarınıza göre protein bar tüketebilirsiniz. Gün içerisinde almanız gereken protein miktarını tespit ettikten sonra, öğünlerinizi de planlamalısınız. Örneğin, akşam yemeği için planladığınız protein miktarına göre ara öğünlerde ya da antrenman öncesi ve sonrası süreçte protein bar miktarını tespit edebilirsiniz. Genellikle 10 – 20 gr’lık protein barların tek seferde alınması tercih ediliyor. Bu sayede dengeli bir şekilde beslenmeniz de mümkün oluyor. Protein barların kullanımında dikkat edilecek en önemli noktalarda bunlardır. Protein bar yapımı ise profesyoneller için çok da önerilen bir durum değil. Çünkü protein bar yaparak içerisindeki kaloriyi, protein miktarını ve benzeri değerleri net bir şekilde tespit edemezsiniz. Bu durumda da aldığınız protein miktarını bilemeyeceksiniz. Kısacası evde protein bar yapımı, profesyoneller için çok da önerilen bir durum değildir. Tüm içeriğini net olarak görebildiğiniz, güvenilir markaların, güvenilir ürünlerini tercih etmek sizin için çok daha mantıklı olacaktır. Eğer kas gelişiminizi hızlandırmak, egzersizlerinizi daha verimli kılmak istiyorsanız bu detaya dikkat etmelisiniz.

En iyi protein bar alternatifleri için ise tam da olmanız gereken yerdesiniz. Burada en iyi markalar, en iyi protein içerikleri ve en lezzetli enerji barları bulabilirsiniz. Üstelik cazip fiyatlar ile satın alabilirsiniz. Birbirinden farklı aromalar ile oldukça lezzetli atıştırmalıklar olarak sunulan ürünler, bilinen en iyi markalar ile sunuluyor. Sizin için güvenilir ve hızlı bir alışveriş sistemi tesis ediyoruz ve profesyonel ekibimiz her zaman sorularınızı cevaplamak üzere hazır bekliyor. Dolayısıyla tek yapmanız gereken beslenme ve egzersiz programınızı yapmak. Bu süreci destekleyecek ürünleri buradan kolayca ve hızlı bir şekilde temin edebilirsiniz. Hızlı kargo fırsatı sunuyor, sizi bekletmeden ürünlerinizi gönderiyoruz. Bununla birlikte mümkün olan en uygun fiyatları sunmaya çalışıyor ve bütçenizi destekliyoruz. Nihayetinde ise çalışmalarınızdan yüksek verim almanız ile biz de gururlanıyoruz. Hadi geç kalmadan siz de seçimlerinizi yapın ve siparişinizi verin!