0850 255 0707
0

L-Arginine Nedir?

L-arginine, önemli bir amino asit türü olarak tanımlanabilir. Yani temelde bir amino asittir. Vücuda alındığında nitrik oksite çevrilerek, enerji üretimini destekler. Üstelik vücuda dinçlik de kazandırarak, antrenmanların daha verimli geçmesini, daha uzun sürmesini sağlayabilir. Bu durumda siz de vücut geliştirme ile ilgili hedeflerinize çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Doğada bulunan 20 kadar amino asitten biri olan L-arginine, vücut tarafından üretilemeyen amino asit türlerinden biridir. Dolayısıyla aslında spor yapan ya da yapmayan herkesin bir şekilde bu yapı taşını dışarıdan alması gerekir. Ya yiyecekler yoluyla ya da supplementler aracılığı ile alınması şarttır. Bir esansiyel amino asit olmayan L-arginin takviyesini hemen hemen herkesin kullanması gerekir ve belli oranlarda tüketildiğinde vücutta harika etkiler ortaya çıkarır.

L-arginin, vücutta pek çok süreçte etkinlik gösterir ve çeşitli faydalar ile kendini gösterir. L-arginin hangi konularda yardımcı olur ve vücutta ne işe yarar yakından bakalım ve neden bu takviyeyi hayatınıza dâhil etmeniz gerektiğini görelim şimdi. Böylece siz de vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri olan arginini yakından tanımış olursunuz.

L-Arginin Ne İşe Yarar?

L-arginin, vücuda alındığında, kan akışını iyileştirip, sirkülasyonu desteklemektedir. Damar genişlemesini sağlayarak yapar bunu da. Kan dolaşımına ve dolayışıyla da damar tıkanıklığına olan etkileri ön plana çıkar bu sebeple. Kısacası kalp ve damar hastalıkları ile mücadelede ya da bu tür hastalıklara yakalanmama hedefinde en iyi yardımcı olacaktır. Doğal yolla almanın da mümkün olduğu supplement olarak tüketmenin de mümkün olduğu L-arginine, vücutta önemli görevleri olan nitrik oksite dönüştürülür ve bu sayede bahsettiğimiz etkileri gösterir.

Belirli hormonların üretilmesi konusunda da destek olması, bu amino asidi önemli kılıyor. Bağışıklık fonksiyonuna olan etkileri de yine kanıtlanmıştır ve pek çok kişi de kullanımında bunu hissedebilir. Önemli bir enerji kaynağıdır ve dayanıklılığı artırması da bununla ilgilidir. Ancak vücuttaki bu fonksiyonlarını, şimdi tek tek sıralayacağımız L-arginine faydaları ile devam ettirmemizde fayda var.

L-Arginine Faydaları

L-Arginine faydalarını madde madde sıralamak daha doğru olur. Çünkü hormonlar, bağışıklık ve benzeri dâhil olmak üzere sayısız alanda faydası bulunmaktadır. İşte Arginine faydaları…

  1. İltihapla mücadele eder ve oluşumunu engelleyici etkide bulunur. L-Arginine düzenli kullanıldığında, vücutta iltihap problemleri ile karşılaşılmaz.
  2. Vücut tarafından damar sertliği ve kalp krizi gibi durumlar ile savaşmak üzere kullanılır. L-Arginine kullanımında kalp krizi riskinin büyük oranda azaltıldığı görülmektedir. Aynı zamanda ilgili olarak kan dolaşımını da desteklemekte, kan sirkülasyonuna fayda sağlamakta ve kalp kapağı ile ilgili sorunlarda olumlu etki göstermektedir. Kan damarlarını onararak kirli kanı tahliye etmesini de unutmayalım.
  3. Kan basıncının düşmesi konusunda da faydalı olan L-Arginine ile yüksek tansiyon problemi kontrol altına alınabilmektedir.
  4. Vücuda genel anlamda vereceği enerji ve direnç ile birlikte, atletik performans artışı sağlamaktadır. Bu sebeple de profesyonel ya da amatör fark etmeksizin hemen hemen her sporcunun diyetinde L-arginine yer almaktadır.
  5. Bağışıklığı kuvvetlendiriyor olmasından söz etmiştik. Buna bağlı olarak kişinin daha dayanıklı olması da söz konusu olacaktır.
  6. Kas ağrılarında hafifleme olacaktır. Hele de bacak kan damarlarında her hangi bir tıkanıklığa bağlı olarak ağrı gelişiyorsa, bu ağrıdan kurtulmanın yolu L-arginine olabilir.
  7. Böbrek fonksiyonlarını geliştirir ve bu yönde bir sıkıntı varsa da tedavisinde etkin rol oynayabilir.
  8. Hormon üretimine olan etkisi sayesinde L-arginine iktidarsızlık, erkek kısırlık sorunları ve benzeri konularda da gelişme kaydedilmesini sağlayabilir. L-arginine kısırlık söz konusu olduğunda özellikle önerilen bir takviyedir.
  9. Arjinin bağışıklığı kuvvetlendirirken, hormonlara olan etkisi ile birlikte büyüme hormonu eksikliği ile de savaşabilir.
  10. Son olarak ise saç dökülmesi ile mücadele edenler için ifade edelim ki, Arginine saça faydaları ile bilinen bir takviye olacaktır. Saç dökülmesini kontrol altına almak için dahi başlı başına kullanılabilir.

L-Arginine Hangi Besinlerde Bulunur?

Bir supplement olarak kullanılabilecek yani dışarıdan yeterli miktarlarda alınabilecek olan L-arginine, aynı zamanda belli besinlerin tüketilmesi yoluyla da alınabilir. Hangi besinlerde L-arginine bulunuyor, hangi besinlerde yüksek oranda yer alıyor öğrenmek ve diyetinizi buna göre şekillendirmek ister misiniz? O halde sözü uzatmadan bir göz atalım.

Yoğurt, kefir ve peynirler bu konuda ilk sırada gelir. Kısaca süt ve süt ürünleri diyebiliriz. Tabi mümkün olduğu kadar organik olanların tercih edilmesi gerekir. Yumurta, kırmızı et ve kümes hayvanları da yine tercih edilen L-arginine kaynağı besinlerdir. Yabani avlanan balıklar ile tavuk karaciğeri gibi besinler de iyi birer seçim olabilir. Diğer taraftan bitkisel L-arginine kaynaklarına bakacak olursak, susam çekirdeği, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, deniz yosunu ve de deniz sebzeleri ile ceviz, badem ve Hindistan cevizi ilk akla gelenler olmaktadır. Tüm bunlar sağlığımız için önemli bir amino asit olan L-Arginin almanın en doğal yolları olacaktır. Elbette yoğun antrenmanlar yapanlar için sadece besinlerle yeterli miktarda L-arginine gibi amino asitleri almak mümkün olmayacaktır. Bu durumda ise amino asit supplementleri tercih edilmelidir.

L-Arginin Kullanımı

L-Arginin kullanımında tek bir standarttan ve tek bir dozdan söz etmek tamamen yanlış olur. Çünkü her vücudun bu anlamdaki ihtiyacı farklıdır. Üstelik ne amaçla kullanılacak olduğunu da bilmek gerekiyor. Eğer belli bir tedaviye ek olarak tercih edilecekse, uzman görüş ve önerisi dikkate alınmalı, buna göre kullanım dozu ve zamanları tespit edilmelidir. Örnek verecek olursak ise kalp rahatsızlıkları ile erektil problemler için günlük olarak 3 gram ile 6 gram arasında bir kullanım önerilmektedir. Bunun yanı sıra egzersiz performansında artış hedefleyenler için günlük doz 9 gram olarak ifade edilmektedir. Unutmamak gerekiyor ki, bunlar sadece birer kullanım örnekleridir ve sizin için doğru kullanım şekli farklı olabilir. Bir uzmana danışarak L-arginine kullanım rutini oluşturmanızda fayda var.

L-arginine fiyatlarının ise pek çok supplement üründe olduğu gibi, marka başta olmak üzere pek çok etkene göre değiştiğini görmekteyiz. Sayısız kaliteli ve güvenilir markanın ürününü bir araya getirerek, sizin için bu süreci kolaylaştırmaya çalıştık. Üstelik mümkün olan en uygun fiyatları sunarak da avantajlı bir şekilde alışveriş yapabilmenizi hedefledik. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bizimle iletişime geçebilir ya da doğrudan siparişinizi vererek, ürününüzün aynı gün kargolanmasını sağlayabilirsiniz. L-Arginine takviyesini spor öncesi ya da spor sonrasında kullanarak, vücut geliştirme çalışmalarınızı destekleyebilir, buradan satın alacağınız kaliteli ürünler ile hedeflerinize hızla ulaşabilirsiniz. Ürün içeriklerini ve markaları incelemek için acele edin. Seçiminizi yapın ve siparişinizi verin, pişman olmayacaksınız!