0850 255 0707
0
BIGJOY CreaBig 300gr

BIGJOY CreaBig 300gr

559,00 TL

  

BigJoy CreaBig 120gr

BigJoy CreaBig 120gr

299,00 TL

  

BigJoy CreaBig 420gr

BigJoy CreaBig 420gr

579,00 TL

  

Kreatin Nedir?

Kreatin, piyasadaki en çok araştırılan spor beslenme takviyelerinden biridir. Vücutta amino asitlerden üretilen doğal bir bileşiktir, ancak kırmızı et ve bazı balık gibi gıdalarda da bulunabilir. Antrenman sırasında güç kazanımlarını teşvik etme yeteneği göz önüne alındığında, sporcuları güçlendirmek için de avantaj sağlayabilir. Kimyasal olarak creatin, glisin, arginin ve metionin amino asitlerinden türetilir; et veya balık yenmesinden elde edilir ve ayrıca böbrek, karaciğer ve pankreasta da sentezlenir.

Creatin, performansı iyileştirdiği, yağsız vücut kütlesini artırdığı ve önerilen dozlarda tüketildiğinde mükemmel bir güvenlik profiline sahip olduğundan tercih edilmeye başlanmıştır. Creatin takviyesi, vücuttaki creatin miktarını %30'a kadar arttırabilir. Piyasada pek çok farklı türü olmakla birlikte en basit ve en çok araştırılan form kreatin monohidrattır.

Kasların çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanması gerektiğinde creatin, kaslar tarafından kreatin fosfata dönüştürülür ve bu sayede enerji açığa çıkar. Vücudun takviyeye ihtiyaç duyduğu zamanlarda kreatin içeren güç ve performans ürünleri ile destek sağlayabilirsiniz.

Kreatin Ne İşe Yarar?

Creatin takviyesine odaklanan çalışmaların çoğu, vücudun kreatin seviyesinde bir artış olduğunu göstermektedir. Kaslar için creatine alımı ile egzersiz performansı arasında pozitif bir ilişki vardır. Ek takviyenin en görünür etkilerinden biri ise vücut kütlesi ve hacmindeki artıştır. Bunun sebebi ise vücuttaki enerji artışını sağlamakta etkili olması ve protein sentezini desteklemesidir. Kaslarda su tutma özelliği sayesinde de kasların daha hacimle gözükmesini sağlayabilmektedir.

Birkaç bilimsel araştırma (Volek ve diğerleri 1999; Willoughby ve Rosene 2001) creatine kullanımın aralıklı yüksek yoğunluklu sporlar için faydalı olduğunu göstermiştir.

Creatin Nasıl Kullanılır?

Standart kreatin kullanımı dozu günde 3-5 g'dır. Çoğu çalışma, depoları hızlı bir şekilde doyurmak için günde 20-30 g 'yükleme aşamalarını' kullanmış olsa da, daha küçük dozlar eşit derecede etkilidir, ancak vücutta birikmesi ve bir etkisi olması biraz daha uzun sürebilir. Genellikte toz formda bulunan takviyeyeler kullanırken, ürünlerin porsiyon miktarlarına göre su ile karıştırarak tüketilmektedir. Hedefinize ve ihtiyacınıza göre antrenmandan önce veya sonra kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Creatine kullanmaya başlamadan önce doktoruna veya sağlık uzmanına danışılması önerilmektedir.