0850 255 0707
0

Kompleks Protein Nedir?

Kompleks protein, içeriğinde farklı türde proteinler bulunan bir alternatiftir. Bu proteinlere örnek olarak Whey protein, Albümin, Kazein, Soya proteini ve çeşitli amino asitler sıralanabilir. Kompleks proteinin en önemli özelliği ise sahip olduğu bu çeşitlilik ile gün içerisinde söz konusu olan protein ihtiyacının tamamına cevap vermesidir. Şöyle ki; her bir proteinin vücutta emilimi farklı zaman zarfında gerçekleşir. Bazıları yavaş yavaş emilirken, bazıları Whey protein tozu gibi hızlı bir şekilde emilim gösterir. Bu sebeple de uzun süre boyunca protein ihtiyacımızı karşılayacak bir ürün ortaya çıkıyor. Kompleks protein tozu, belli aralıklar ile sindirilir ve kas yıkımını da engelleyici etki gösterir. Bu süreçte düzenli kullanım ile kas gelişimlerini desteklemenin yanı sıra kas hacmini ve de dayanıklılığını da artırmaktadır. Kompleks protein tozunun bu kapsamlı içeriği daha pek çok şekilde etki göstermekte, sayısız fayda ile karşımıza çıkmaktadır. Konuya biraz daha yakından bakalım şimdi…

Protein Kompleksi Ne Demek?

Protein kompleksi tanımı ise farklı protein türlerinin bir arada yer alması ve vücudumuza da bu şekilde alınmasını ifade ediyor. Yani hızlı bir şekilde vücudumuz tarafından emilecek olan Whey proteini ile birlikte yavaş emilim gösteren süt proteini Kazein birlikte almamız gibi… Ancak protein türleri tabi ki bu ikisi ile sınırlı değil. Dolayısıyla protein kompleksi oldukça kapsamlı, çeşitliliği yüksek ve de spor yapanlar için oldukça verimli bir takviye olacaktır. Çeşitli markaların, içerik farklılıkları ile birlikte sunduğu pek çok alternatif protein kompleksine ulaşmak mümkün. Antrenmanlarınızın öncesinde ya da sonrasında siz de protein kompleksi kullanabilir ve kas gelişiminizi uzun süre boyunca destekleyebilirsiniz. Gelelim kompleks protein tozu olarak ifade edilen bu ürünlerin niteliğini daha detaylıca anlamaya…

Kompleks Protein Tozları

Kompleks protein tozlarını, farklı protein sitelerinde görüyoruz ve farklı markalar, farklı içerikler ve farklı boyutlar ile bu tür ürünler ile karşılaşıyoruz. Birbirinden farklı protein türlerini içeren bu tür ürünler, vücudumuzun günlük protein ihtiyacı oranında protein desteği sağlayan, antrenman yapma, diyet yapma ya da oruç tutma gibi zamanlarda vücudumuzu destekleyen takviyelerdir. Kompleks protein tozlarının içeriğine baktığımızda, hayvansal kaynaklı proteinler arasında yer alan yumurta proteini, süt proteini olarak açıklayabileceğimiz Kazein, soya proteini gibi bitkisel proteinler karşımıza çıkıyor. Ancak protein tozu tercih ederken izole protein nedir sorusunun da zihninizde canlandığını göreceksiniz. Çünkü protein kaynağı bir tür çeşitlilik yaratırken, protein tozunun içerisinde bulunan protein yüzdesi de çeşitliliğin bir sebebidir. İzole proteinler, oldukça yüksek protein oranını ifade etmektedir. Protein kompleksi seçiminizi bu doğrultuda yapmalısınız. İzole soya proteini gibi tanımları gördüğünüzde artık ne ile karşı karşıya olduğunuzu anlayacaksınız.

Kompleks Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Kompleks protein karışımı, içeriğindeki farklı emilim hızlarına sahip proteinler sebebi ile uzun bir zaman dilimi boyunca protein ihtiyacımızı karşılar. Bu da ortalama 6-8 saat kadar bir zaman zarfı olmaktadır. Dolayısıyla farklı protein kaynaklarının bir araya gelmesi ile elde edilmiş olan Kompleks protein tozunu kullanırken, bu 8 saatlik emilim süresini göz önünde bulundurmak gerekiyor.  Bu sebeple de sabahları ya da yatmadan önce alınabilir. Diğer taraftan spor yapanlar için hem egzersiz öncesi hem de egzersiz sonrası kullanım uygun olabilir. Spor antrenmanlarından 1 – 2 saat önce alınması, egzersiz sırasında kas kütlesi yıpranması yaşanmamasını sağlayacaktır. Bu sebeple önemli bir kullanım önerisi olarak değerlendirilebilir. Protein ağırlıklı beslenmenin, özellikle çok hareketli bir yaşam tarzı olanlar ile düzenli spor yapanlar için ne kadar önemli olduğu biliniyor. Kompleks protein tozu da işte bu sebeple sağlığını ve vücudunu önemseyenler için oldukça önemlidir.

Diğer taraftan antrenman sonrası Kompleks proteinlerin kullanılması konusuna da değinelim. Antrenman sonrasında protein alımı, kasların yeniden yapılanma sürecini destekler ve de hacim artışına katkıda bulunur. Bu sebeple özellikle antrenman öncesi ve sonrasında protein takviyesi almak oldukça önemsenir. Hele de tercihiniz Kompleks protein tozlarından yanaysa, bu düzenli kullanım sayesinde vücut geliştirme hedeflerinize çok daha hızlı ve çok daha sağlıklı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Spor yapanlar bilirler ki amino asitler vücudumuz için çok önemli. Kompleks proteinler ise bunun için harika bir yöntem… En iyi kompleks protein tozu için ise doğru yerdesiniz. Bu ürün grubunun çeşitleri ve sizin için en uygun olacak alternatifi şimdi yapacağımız inceleme ile göreceğiz. Hemen Kompleks protein çeşitlerine bir göz atalım.

Kompleks Protein Çeşitleri

Kompleks protein çeşitleri dediğimizde, pek çok püf nokta karşımıza çıkıyor. Öncelikle Kompleks protein tozu içerisinde bulunan protein çeşitlerinden söz edecek olursak, bahsettiğimiz üzere soya proteini, Kazein, Whey, yumurta proteini ve benzeri akla geliyor. Bunlardan yumurta proteini, peynir altı suyu olan Whey ve süt proteini olan Kazein proteini tozu tahmin edeceğiniz üzere hayvansal kaynaklıdır. Soya gibi çeşitli proteinler ise bitkisel olarak ifade edilir. Her birinin vücuttaki emilim süresi farklıdır. Dolayısıyla kullanımlarında da buna göre hareket etmek gerekiyor. Ancak Kompleks protein tozu tüm bu proteinleri bir arada barındırıyor.

Bununla birlikte her bir üründe bitkisel kaynaklı proteinler ile hayvansal kaynaklı proteinlerin farklı oranlarda bulunduğunu görüyoruz. Örneğin, bazı kompleks protein tozu ürünlerinde Whey ağırlıklı bir içerik karşımıza çıkarken, bazılarında Kazein ön planda oluyor. Bu tür farklılıklar ise Kompleks protein çeşitlerini ortaya çıkarıyor. Bunun yanı sıra İzole protein tozu kavramı da bu çeşitlilik içerisinde yer alıyor. Protein oranı en yüksek seviyede olan bu tür ürünler de belli kişiler ve belli ağırlıkta antrenmanlar yapanlar için uygun olabilir. Tüm bunların dışında marka çeşitliliği de Kompleks protein çeşitlerini artırmaktadır. Bugün pek çok marka, pek çok farklı protein takviyesi sunmaktadır. Dolayısıyla profesyonel yardım alabilir ve kilonuz, antrenmanlarınız ve benzeri özel durumlarınıza göre siz de protein tozu seçiminizi yapabilirsiniz.

Kompleks Protein Tozu Fiyatları

Kompleks protein tozu fiyatları, tam olarak ürün çeşitliliği ile ilgilidir. Sıraladığımız ürün çeşitleri, içerikleri ile alakalı bir şekilde farklı fiyatlara sahip olacaktır. Bazı protein tozlarında Whey protein tozunun ağırlıklı olması onun, Kazein ağırlıklı bir protein tozundan farklı bir fiyata sunulmasına sebep olabilir. Bu sebeple de Kompleks proteinlerde toz içeriği önemli bir fiyat belirleyici olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer taraftan izole protein tozlarının içerisindeki yüksek protein oranları, diğer ürünlere nazaran biraz daha yüksek bir fiyat ile karşılaşmamıza sebep olabilir. Son olarak ise protein tozu fiyatlarının önemli bir belirleyicisi markalardır. Her bir markanın fiyat politikası farklı olabilir ve bu sebeple de farklı fiyat aralıklarında ürün sunuyor olabilir. Öncelikli olarak bu noktada yapmamız gereken ise protein ihtiyacımızı tespit etmektir. Buna göre de marka seçimi yapabilir ve kullanmak istediğimiz protein takviyesine karar verebiliriz. Sipariş vermek ise oldukça kolay… Birbirinden farklı ürünlerin bir arada yer aldığı ve mümkün olan en uygun fiyatlar ile sunulduğu bu noktada, vücut geliştirme hedeflerinize en doğru yoldan ulaşabilir, sağlıklı bir kas gelişimini mümkün kılabilirsiniz. Yeterli ve uygun miktarlarda protein alımını sağlamanın en doğru yolu da bu olacaktır.