0850 255 0707
0

Fıstık Ezmesi Faydaları

Fıstık ezmesi lezzeti ile insanın vazgeçemeyeceği bir atıştırmalık. Ancak pek de lezzeti ile sınırlı değil meziyetleri. Bununla birlikte özellikle sporcular için oldukça önemli faydaları söz konusu. Faydalarından söz etmeden önce ise yüksek oranda yağ ve kalori içerdiği için tüm faydalarına karşın kontrollü tüketilmesi gerektiğini de hatırlatalım. Peki, fıstık ezmesinin sporculara faydaları nelerdir? İlk olarak doğal yağ içeriğine sahip olduğundan bahsedebiliriz. Evet, bu yüksek yağ oranı fazla tüketildiğinde sorun olabilir ancak kararında tüketildiğinde harika bir yağ seçimidir. İhtiyacın olan yağı, trans yağlardan değil de sağlıklı yağlar kategorisinde yer alan fıstık yağından alman harika olmaz mı? Üstelik doğal fıstık ezmesi alternatiflerinin bir de şekersiz fıstık ezmesi seçeneği var. Dolayısıyla gereksiz şeker alımı da söz konusu olmuyor. Lif açısından oldukça zengin olan fıstık ezmesi tok tutma özelliğine sahiptir ki, bu durum diyet yapanlar için avantaj oluşturabilir. Vitamin ve mineral kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Özellikle yüksek oranda E vitamini içeriyor olması son derece önemli faydalarından biri… Son olarak ise en az et kadar yüksek protein içeriğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla protein alımı için iyi bir seçenek olacaktır.

Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır mı?

Fıstık ezmesi kilo aldırır mı sorusu çokça dile geliyor. Cevabı ise çok basit; haddinden fazla tüketilirse evet, fıstık ezmesinin kilo aldırma etkisi olabilir. Ancak kararında bir tüketim şekli kas gelişimini destekler, özellikle hacimlenme döneminde olan sporcular için inanılmaz faydalar sağlar. Şekersiz ve katkısız ya da hiçbir katkı maddesi içermeyen fıstık ezmesi diyetiniz için en doğru seçim olacaktır. Sağlıklı yağlardan mineral ve vitaminlere, oldukça faydalı bir içeriğe sahip olan bu atıştırmalığı, belli bir düzende kullanarak kilonuzu koruyabilirsiniz. Fazla tüketmekten kaçındığınız sürece, kilo konusunda endişelenmenize gerek yok.

Fıstık Ezmesi Nasıl Tüketilebilir?

Fıstık ezmesinde tüketim miktarının önemli olduğundan söz etmiştik. Peki, nasıl ne kadar tüketelim? Bu konuya şöyle bir açıklama ile başlayabiliriz. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi içerisinde 8 gr yağ, 99 kalori ve 4 gr protein ile 3 gr karbonhidrat bulunur. Bu içeriği sebebi ile de sporcuların hacimlenme dönemi dışında tüketilmesi çok da önerilmez. Tüketiminde önemli bir nokta ise proteinli besinler ile birlikte tüketildiği zaman kas kaybını engelliyor olmasıdır. Çünkü vücudumuz için faydalı olan yağların sindirimini yavaşlatacaktır ve bu durumda kas kaybı da yaşanmayacaktır. Dolayısıyla örneğin süt gibi bir protein kaynağı ile birlikte fıstık ezmesi tüketmek mantıklı olabilir. Sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı şeklinde de tüketilebilir, antrenman öncesi ve sonrası olmak üzere iki sefer de tüketilebilir. Bu miktar vücudunuza göre değişiklik gösterecektir. Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar ile birlikte fıstık ezmesi de sporcular için doğru bir seçimdir. Bu sebeple her ikisi de diyetinizde yer edinebilir. Bu tür sağlıklı yağlardan korkmanıza gerek yok. Yeter ki, gıda katkı maddesi içermesin ve doğal olsun. Aynı zamanda bu tür doğal ve kaliteli ürünleri satın alabileceğiniz doğru adreste olduğunuzu da hatırlatalım. Pratik bir sipariş verme sistemine sahip olan adresimizde, sizin için antrenmanlarınızı destekleyecek çokça özel ürüne yer veriyoruz. Profesyonel ekibimiz sorularınızı cevaplayacak, sipariş verme sürecinde size yardımcı olacaktır. Seçimlerinizi yaparak hızla sipariş verebilir ve hızla kargolanan ürünlerinize kavuşabilirsiniz. Bu durumda fıstık ezmesi ve benzeri çeşitli vücut geliştirmeye katkı sağlayacak ürünleri hemen diyetinize dâhil edebilirsiniz.