0850 255 0707
0

Antrenman Öncesi

Fish Oil yani balık yağı, küçük büyük herkes için oldukça önemli bir gıda takviyesidir. Bununla birlikte sporcular için olan önemi de pek küçümsenecek gibi değil. Omega 3 yağ asitleri, vücudumuzda oldukça önemli roller üstleniyor ve bu sebeple de sporcuları destekliyor. Omega 3 almak için en iyi kaynak ise şüphesiz ki balık. Her ne kadar keten tohumu da önemli bir kaynak kabul edilse de Fish oil ile aynı etkiyi göstermeyecektir. Genel anlamda çeşitli faydaları ile dikkat çeken balık yağı ise cildimizi güzelleştirme etkisi gösteriyor, kemik yorgunluğunu alıyor, kanser riskini azaltıyor, enflamasyonu azaltıyor ve beyin gücüne de etkide bulunuyor. Dolayısıyla sporculara da önemli katkılarda bulunuyor. Detaylı olarak bakacak olursak ise balık yağı kullananların ne tür faydalar beklediğini, bu desteğin vücudumuzda ne tür işlevler gerçekleştirdiğini daha iyi anlayabiliriz. Omega 3 yağ asitleri ile vücudumuzda ortaya çıkan değişiklikleri daha yakından inceleyelim.

Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Balık yağı tüketiminin, bugün çocuklar, hamileler ve sporcular da dâhil olmak üzere herkes için oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Çünkü Balık yağı takviyeleri içerisinde bulunan Omega 3 yağ asidi türleri, doğal olarak beslenme sırasında alınması gereken ancak alınamadığı takdirde dışarıdan temin edilmesi gereken önemli içeriklerdir. Fish oil destekleri, vücudumuzda kansere karşı koruyucu etki oluşturur ve kansere yakalanma riskini oldukça düşürür. Bununla birlikte yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kas ve iskelet sistemi hastalıkları ile romatizmal hastalıklarda balık yağı oldukça etkili… Dikkat eksikliği belirtilerinden kurtulma sürecinde de balık yağının oldukça önemli olduğu ifade ediliyor. Bir sporcu için tüm bu işlevler önem taşırken, ayrıca balık yağı kalp hastalıkları üzerinde de etkinlik gösteriyor. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma oluşturması, göz ardı edilmemesi gereken bir diğer özelliği. Balık yağının faydalarını ise biraz daha yakından ve detaylı olarak incelemekte fayda var.

Balık Yağının Faydaları

Balık yağının faydalarını madde madde sıralayarak, hangi sorunlara çözüm olabildiğini detaylıca görebiliriz. İşte balık yağı ocean fish oil faydaları karşınızda!

  1. Balık yağının en bilinen etkilerinden biri kalp ve damar sağlığı üzerinde gözlenir. Özellikle hava kirliliğinin kalbi yorması ve oluşturduğu diğer olumsuz etkiler, ancak bu takviye ile ortadan kaldırılabilir. Hem hava kirliliği ile mücadelede hem de kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmada balık yağı olmazsa olmazdır.
  2. Dikkat eksikliği çağımız için önemli bir sorun ve yaşam kalitesini oldukça düşürebilir. Bu sebeple de dikkat eksikliği ile mücadele etmek için düzenli olarak Omega 3 yağ asitlerinin alınması gerekir. Yiyecekler aracılığı ile doğru oranlara her gün ulaşamayabiliriz ancak Omega 3 hapı ile gerekli miktarda balık yağı alabiliriz.
  3. Balık yağında bulunan omega 3 yağ asitleri, özellikle kas ve iskelet sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Buna bağlı olarak da Osteoartrite karşı yani halk arasında kireçlenme olarak ifade edilen rahatsızlığa karşı oldukça fayda göstermektedir. Bu sebeple düzenli olarak kullanılması önerilir. Özellikle eklem ağrısı şikâyetleri bu şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.
  4. Balık yağı ve Omega 3 takviyeleri alanların en çok merak ettiği konu, kilo aldırıp aldırmayacağıdır. Ancak bu konudaki endişeler oldukça yersiz. Çünkü düzenli egzersiz ile birlikte alınan Fish oil kapsülleri, kilo aldırmanın aksine yağ yakımını destekleyerek kilo vermeyi sağlayabilir. Kısacası bu takviyenin kullanımı ile kilo aldırdığına dair söylemler çok da doğru değil.
  5. İlginç bir şekilde balık yağı ile hafıza ve zekâ arasında inanılmaz bir bağ olduğu keşfedilmiştir. Dolayısıyla Omega 3 takviyelerinin beyin gelişimini desteklediği görülmektedir. Hafıza ve zekâyı geliştirmesi, düşünme fonksiyonlarını olumlu yönde etkilemesi ve de depresyon tedavisinde kullanılması tüm bu etkisine bağlı olarak ortaya çıkar.
  6. Protein sentezlenmesi sürecinde balık yağının oldukça faydalı olduğu da biliniyor. Yani kas kütlesinin artışında etkili olduğu ifade ediliyor.
  7. Enflamasyon yani yangı ve iltihaplanma söz konusu olduğunda ise yine balık yağı ve Omega 3 yağ asitleri akla geliyor. Enflamasyon hastalıklarında uzayan iyileşme süreci ve hatta bu durumun obeziteyi desteklemesi sıkıntı yaratabilir. Ancak düzenli kullanımı ile birbirine bağlı olarak her iki durum da ortadan kaldırılabilir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık yağı önemli bir sağlık desteği olarak ifade ediliyor. Peki, faydalarını ve vücuttaki etkinliğini ifade ettiğimiz balık yağını nasıl kullanmalıyız? Doğru bir şekilde bu desteği almanıza yardımcı olacak bilgileri sizler için derledik. Fish oil kullanımında önemli olan ne kadar balık yağı aldığınız değildir, ne kadar Omega 3 aldığınızdır. Normal bir yetişkinin günlük Omega 3 ihtiyacı ise 1000 mg olarak ifade ediliyor. Minimum 500 mg alınması gerekiyor. Bunun için de balık yağı alırken nelere dikkat etmek gerek sorusunun en önemli cevabı budur. Aldığınız ürünün Omega 3 içeriğini tam olarak bilmelisiniz. Buna göre de günlük kaç adet tablet almanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Genel olarak tok karna alınması gerektiği ifade edilen Omega 3 tabletini, kapsüllerin içini açmadan almalısınız. Düzenli olarak en az 1 ay kullanılması önerilmektedir. Balık yağı kullanımında önemli noktalardan biridir bu kullanım süresi.

Diğer taraftan balık yağı kullanırken, düzenli olarak diyet ya da egzersiz yapmak ve düzenli bir şekilde doktor kontrolüne giderek faydalı olup olmadığını anlamak gerek. Bu sayede kullanma düzenimizi en faydalı şekilde planlayabiliriz. Balık yağının farklı ilaçlar ile etkileşime girebileceği de unutulmamalıdır. Bu sebeple doktorunuza danışarak, kullandığınız ilaçlar ile birlikte alınmasının bir sakıncası olmadığını öğrenerek almalısınız. Balık yağı hapı zararları diye bir şey ise bu şartlar altında söz konusu olmayacaktır. Siz yeter ki doğru bir şekilde tüketin…

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Balık yağı kullanacak olanlardan gelen ilk soru bu oluyor. Hele de spor yapıyor ve vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız, doğal olarak kilo konusu tereddüde sebep olabiliyor. Balık yağı ve kilo alımı arasında aslında pek de bir ilişki yok. Aksine yağ yakımını desteklediği ve protein sentezine de olumlu etkilerde bulunduğu biliniyor. Yani balık yağı tüketirken düzenli spor yapılırsa, yağ yakımı desteklenebilir yani kilo alınabilir. Diğer taraftan protein sentezine destek olması sebebi ile kas kütlesi artışında da etkinliği gözlenebilir. Tüm bunlara bağlı olarak da Fish oil kilo aldırmaz, aksine kilo verme sürecinizde yardımcı olabilir. Sadece bahsettiğimiz önemli kullanım noktalarına dikkat edilmelidir.

Bu tür faydalı takviyeleri almak için ise her zaman güvenilir adresleri tercih etmelisiniz. Güven, kalite, hız, uygun fiyat ve çok daha fazlası için ise doğru adrestesiniz. Kolayca siparişinizi verebilir, mümkün olan en uygun fiyatlar ile Fish oil ya da benzeri çeşitli takviyeleri satın alabilirsiniz. Hızla kargolanarak adresinize ulaşacak olan ürünler ile diyet ve egzersizlerinizi destekleyebilirsiniz. Verdiğiniz emeklerin boşa gitmemesi, size çok daha fazla avantaj ile geri dönmesi için hemen siz de seçimlerinizi yapın. Fish oil ve benzeri çeşitli takviye gıdalar, en kaliteli markalar ile hemen elinizin altında sizi bekliyor.