Hangisi Daha Etkili: Whey Mi, Kazein Protein Mi?

Hangisi Daha Etkili: Whey Mi, Kazein Protein Mi?

Kas kütlenizi arttırmak ve egzersizden sonra daha hızlı gelişmek mi istiyorsunuz? O zaman protein tozlarını tüketmelisiniz. Whey proteini tozundan, soya proteini ve kazein proteinine kadar ulaşabileceğiniz yüzlerce ürün var. Her protein türünün kendine özel bir rolü vardır. Bazı çeşitleri hücre içerisine anında emilirken bazı çeşitlerde ise sindirimi daha uzun sürmektedir. Ayrıca hızlı emilen ve yavaş sindirilen protein karışımlarını birlikte bulunduran supplementleri de raflarda bulabilirsiniz.

Pek çok seçenek olduğu için, hangi proteinin en iyi olduğunu söylemek zor olabilir. Doğru supplementleri seçmek, hedeflerinize, diyet ve egzersiz planınıza göre değişmektedir. Kazein ve whey (peynir altı suyu) proteini, her vücut geliştiricinin menüsünde yer alan temel gıdadır. Vücut geliştirmek, kilo vermek yada güç kazanmak istiyorsanız bu ürünler hedeflerinize yaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

whey, casein, kazein, protein, tozu, nasıl, ne zaman kullanılır

Whey Proteini Neden Önemli?

Whey ve kazein proteininin nasıl işlediğini anlamak önemlidir. Whey proteini hızla kan dolaşımına karışır, bu özelliği whey proteinini egzersiz sonrası harika bir öğün haline getirmektedir. Bu ürün 90 dakika yada daha kısa sürede sindirilmekte. Kanda bulunan amino asitlerin seviyesi, en yüksek noktasına 90 ve 120 dakika arasında ulaşmaktadır. En iyi sonucu elde etmek, egzersiz öncesi veya sonrasında whey proteini tüketebilirsiniz. Bu kas geliştirici supplement, akşamın geç saatlerinde egzersiz yapmadığınız sürece gece kullanılmamalıdır.

Whey proteini diğer protein türlerine göre birçok avantaja sahiptir. Sadece çabucak sindirilmekle kalmaz aynı zamanda vücudun kendi başına üretemediği dallanmış zincirli amino asitler de içermektedir. Ayrıca, yoğun egzersizden sonra vücuda yakıt yenilemesi için hazır besinler arasında ideal bir karışım sağlamaktadır. Araştırmacılar aynı zamanda peynir suyunun protein sentezini uyardığını ve egzersizler arasında kaslarınızın daha hızlı iyileşmesini sağladığını bulmuştur. Kazeine kıyasla bu ürün, kas tamirini ve katabolizmayı önleyen yüksek seviyelerde lösin içermektedir.
Tüm Whey Proteinleri incelemek ve Sipariş Vermek için Tıklayınız

whey, casein, kazein, protein, tozu, nasıl, ne zaman kullanılır

Beslenme Programınızda Kazeine İhtiyacınız Var Mı?

Kazein, anti katabolik etkileri, yavaş sindirimi ve yüksek amino asit içeriği ile ünlüdür. Bu gıda maddesi, süt proteininin yüzde 80 inden fazlasını oluşturur. Besin ve amino asitlerin istikrarlı bir kaynak olarak kana yavaşça emilir. Ayrıca kemiklerinizi güçlendiren ve osteoporozu önlemeye yardımcı olan süt kalsiyumu içermektedir. Sindirim süresinin yavaş olması nedeniyle yatmadan önce kazein kullanılması önerilir.

Bu yavaş sindirilen protein, uyurken kaslarınızı beslemektedir. Kazein içtikten sonra yaklaşık 4-6 saat içinde kandaki amino asit seviyesi zirveye ulaşmaktadır. Bu gıda takviyesi, protein parçalanmasını hızla yavaşlatır ve kas büyümesini destekler. Tek dezavantajı genellikle laktoz intoleransı olan bireylerde şişkinlik ve sindirim rahatsızlığına neden olmasıdır.

Pek çok supplement kaslarınızın büyümesine ve 7 gün 24 saat iyileşmesine izin vermek için hem kazein hem de whey proteini içermektedir. Farklı emilme oranları, protein sentezini artırabilir ve daha fazla kazanç getirebilir. Bütçenize bağlı olarak, hem whey proteini hem de kazein içeren bir supplement kullanabilirsiniz veya bu ikisini ayrı ayrı olarak da kullanabilirsiniz. Diyetinize özen gösterin ve protein içeceklerinizin makrolarınıza uyduğundan emin olun.
Tüm Kazein Proteinleri incelemek ve Sipariş Vermek için Tıklayınız

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.