Vitaminler ve Minerallerin Önemi

Vitaminler ve Minerallerin Önemi

Vitaminler metabolizma için gereken ve organizmaya besinlerle ya da ilaç olarak dışarıdan sağlanan biyokatalizör maddelerdir. Bu maddeler insan sağlığı açısından önemli değere sahip organik bileşiklerdir.

Bilinenin üzerine vitamin eksikliği pek çok sağlık sorununa neden olduğu gibi hastalıklara da davetiye çıkartmaktadır.Bu yüzden vitamin eksikliği bulunan her insan uygun vitaminleri ve gerekli besinlerden ek takviye alması önemlidir. Vitaminle doğal yollardan alınabileceği gibi vitamin takviyesi olarak dışarıdan da alınması önerilebilmektedir.

Gereksiz vitamin tüketilmesi sağlık herşeyin fazlası zarar mantığıyla sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Biriken bu vitaminler toksik etkiye neden olur ve böbrek ve karaciğerler için büyük zarar unsuru olabilmektedir. Ancak, hastalık süreci geçiren kişiler, yaşlılar, hamileler, sporcular, ve çocukların gerekli olan ama vücutlarında eksik olan vitaminler için takviye alımları sağlıkları için çok önemlidir.

Vitamin ve mineral yetersizliklerinin temel nedenleri;

-Vitamin ve minareller bakımından zengin olan gıdaların yeteri kadar tüketilmemesi

-Besinlerin hazırlanması, pişirilmesi ve sak¬lanması sırasında oluşan besin değerlerinde ki kayıplar,

-Enfeksiyonlar ve geçici rahatsızlıklar

-Vücutta oluşan parazitler

-İlaç, alkol veya sigara kullanımı olarak sıralanmaktadır. Vitamin ve mineral yetersizliklerini en aza indirmek için besin değeri gıdalara sofranızda büyük ölçüde yer vermeli ve, olası durumlarda ekstra takviye gıdalara yer vermelisiniz.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.