Sporcuların Tüketmesi Gereken 5 Besin

Sporcuların Tüketmesi Gereken 5 Besin

Sporcular için branşa, vücut kompozisyonuna, tıbbi duruma, antrenman ve müsabaka dönemine göre beslenme, başarılı bir performans için olmazsa olmazdır. Spor yapmayan bireylere göre sporcularda enerji, protein, aminoasitler ve karbonhidrat gibi makro besinler ile özellikle kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, A vitamini, B grubu vitaminler vücut direncinizi arttıracak bazı besin öğelerinin gereksinimleri performans üzerinde büyük etki göstermektedir.

Sporcuların Tüketmesi Gereken 5 Besin öğesi ;

1. PANCAR

Yapılan bir araştırmaya göre günde 500 ml pancar suyu tüketimi, yorgunluk süresini %15 geciktirmektedir. Ancak pancarın sporcular için bu etkisi yalnızca çiğ ve taze sıkılmıs olarak tüketildiğinde gerçekleşmektedir. Pancar pişirildiğinde içeriğindeki nitrat oranında azalma olmaktadır. Pancar suyu özellikle bisiklet, kayak, maraton, triatlon, yüzme, futbol vb takım sporlarında vücutta oksijen akışını hızlandırdığı için performans artışını sağlar ve yorgunluğu azaltır.

pancar

2. YER FISTIĞI

Ceviz, fındık, badem gibi besinler içerdikleri çoklu doymamış yağ asitleri, E vitamini, magnezyum, kalsiyum, fosfor gibi mineraller ile yeterli ve dengeli beslenmenin vazgeçilmezlerindendir. Yer fıstığı protein içeriği nedeniyle sporcularda bir adım öne çıkmaktadır.

yer fıstığı

3. YUMURTA

Sporcu beslenmesi denildiğinde akla ilk gelen şüphesiz ki yumurtadır. Yumurtanın içeriğindeki proteinin tamamı vücut proteinine dönüşür. Başka bir faydası da içeriğinde kanda oksijen taşıma görevi olan demir, vücudu serbest radikallerden koruyan A vitamini, kas ve sinirleri besleyen B6, B12 vitaminleri ile organlarda yağ birikimini önleyen etkisiyle yağ kaybını sağlayan kolin içermesidir.

yumurta

4. MUZ

Muz sporcular için tam bir enerji kaynağıdır. Muz, içeriğindeki sindirilebilir karbonhidrat sayesinde egzersiz sırasında enerji sağlayarak glikojen deposunun korunmasını ve potasyum içeriğiyle de sinir ve kas fonksiyonlarının en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Potasyum minerali sporcularda terle birlikte kaybedilen önemli elektrolitler başındadır ve vücutta uzun süreli potasyum deposu yoktur. Bir orta boy muz içeriğinde 422 mg potasyum bulunmaktadır.

muz

5. YULAF

Düşük glisemik etkisi nedeniyle yulaf sporcu beslenmesinde sağlıklı karbonhidrat kaynağıdır. Yulaf kan şekeri kontrolü ile pankreastan aşırı insülin üretiminin önüne geçerek, kasta bulunan glikojen deposunun hızlı tükenmesini önler. Antrenmandan 2 saat önce ara öğünde tüketildiğinde performans sırasında yorgunluk oluşumunu önler.

yulaf

 

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.