Sağlıklı Kilo Almak İçin Önemli İpuçları

Sağlıklı Kilo Almak İçin Önemli İpuçları

Kilo almak ve vermek aslında tamamen sağlıklı ve doğru beslenmeyle ilgili en önemli iki konudur. Günlük almanız gereken kalori miktarının üzerine düzenli seviyelerde çıktığınızda kilo alma, kalori miktarının altına indiğinizde ise kilo verme gerçekleşmektedir. Eğer günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını belirlemekte zorluk çekiyorsanız bunu bir uzman (doktor veya diyetisyen) yardımıyla belirlemeli ve yine uzman gözetiminde kilo almak için bir program belirlemelisiniz.

Kilo vermek için çok fazla bilgi ve öneri olsa da kilo almak için çok az bilgi bulunmaktadır. Bu yüzden kilo almak isteyenlerin en büyük problemi ne yapacağını bilememeleridir. Kilo almak aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Sadece sağlıklı kilo almak için düzenli ve dikkatli bir diyet ve egzersiz programı gereklidir. Sağlıklı kilo nasıl alınır sorusunun cevabı tıka basa yiyerek, hareket etmeden yatarak değil sağlıklı ve düzenli beslenme şeklinde olmalıdır.

Kilo Almada Sporun Önemi

Sağlıklı bir şekilde ve yağlanmadan kilo almak için spor oldukça gerekli bir aktivitedir. Sanıldığı gibi yalnızca kilo vermeye yaramayan fitness ve vücut geliştirme gibi sporlar, kilo almada da en önemli faktördürler. Çünkü vücudun fazla yağ biriktirmeden ve kaslı bir şekilde kilo almanın sağlıklı olabilmesi için kişinin hayatına sporu yeterli ve doğru şekilde entegre etmesi gerekmektedir. Günlük tüketmesi gereken miktarın üzerinde beslenen ve düzenli kilo alma egzersizleri yapan bir kişinin başka bir sağlık sorunu yoksa kilo alamaması neredeyse imkânsızdır.

Eğer siz de vücut kitle endeksinize göre zayıf bir bireyseniz, kilo almanız gerekli ve hatta sağlığınız için “şart” olabilir. Bunu gerçekleştirmek için abur cuburlar, fast food gibi sağlıksız besinler yemek hem istenen kilodan fazlasının, çoğu zaman yağ olarak alınmasına neden olur hem de vücudun düzenini bozarak sağlık problemlerine yol açacaktır. Bu şekilde beslenmek bir alışkanlık haline gelebileceğinden, bir süre sonra bu kilo alma durdurulamayacak ve alınan her kilo yağ olarak vücuda kalıcı olacaktır.

Yağ yapmadan kilo almanın yollarından birisi doğru miktarda ve kalori hesabına göre beslenmektir. Yani sağlıksız yağlı besinlerle alınan kilolar arzu edilen şekilde kas olarak değil yağ olarak vücuda depolanacaktır.

Yağlanmadan Kilo Almak Mümkün Mü?

Yağ yapmadan kilo almanın temeli, sağlıklı gıdalarla düzenli ve yeterli miktarda beslenmektir. Aksi bir durumda, bu olay kilo alma değil şişmanlama ve hatta obezite denilebilecek şekilde olacaktır ki bu da hem sağlıksız, hem de estetik açıdan pek kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Bu yüzden doğru ve sağlıklı bir diyetle sıkı bir spor programı ile kilo almaya çalışmanız, hem sağlıklı şekilde hacim ve kilo kazanmanın en doğru hem de en kısa yoludur.

Gece uyumadan önce yemek yiyip uymak, kilo alabilmek için hareketsiz kalmak, spor yapmamak gibi davranışlar tamamen yanlıştır. Çünkü gece uyumadan yenen yemek kilo aldırabilmesinin yanı sıra hem mide ve sindirim sitemi sorunlarına hem de gıdaların sağlıksız şekilde vücutta kullanılmasına sebebiyet verebilmektedir. Vücudun enerji kapasitesini düşürmek gibi daha birçok zararı olan uyumadan önce yemek yemek olayı şişmanlamanın en önemli sebebidir. Kilo almak amacı ile hareketsiz bir yaşamı tercih etmeniz de oldukça zararlıdır. Kalp ve damar hastalıklarının çoğu hareketsizlik ve obezite temelli olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hareketsizlik kilo yerine yağ da yapacağı ve damar tıkamalarına, karaciğer yağlanmalarına sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden kilo almak sağlık temelli gıdalardan oluşan diyetlerle ve eğer ki kişi tek başın hedeflerine ulaşamıyoras uzman kontrolünde, zamana yayarak ve vücudu yormadan gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kilo almanın da hemen olmayacağını zamanla yavaş yavaş kalıcı bir şekilde istenen kiloya ulaşılması gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.