Protein Tozu Ne Zaman Kullanılmalı?

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılmalı?

Yeterli miktarda protein tüketilmesi vücut gelişimi ve daha iyi birgörünüm isteyen herkes tarafından takip edilen en önemli beslenme kuralıdır. Egzersiz programlarınız ne kadar yoğun ve ağır olursa olsun; gerekli protein içeren kısımları olan amino asitleri tüketmedikçe kaslar büyümeyecektir. Protein, kas dokusunun ana yapı taşıdır ve değiştirilemeyen en önemli besindir. Eğer kas gelişimi ve mükemmel fiziksel şekillenme temel hedefiniz ise, günlük en az vücut ağırlığının kilosu başına gram cinsinden 1,5 katı protein tüketilmesi genellikle önerilen temel konudur. Örneğin 80 kilo spor yapan bir bireyin günlük minimum 120 gram protein tüketimesi önerilir.

Genellikle, insanların çoğunluğu bu protein miktarını yalnızca bütün gıdalardan elde edemez; bu da gıda takviyelerini ihtiyaç hale getirir. Eğer gerekli miktarda protein tüketmiyorsanız salonda harcadığınız tüm zaman ve enerjiniz boşa gidebilir. Bu da şu soruyu ortaya çıkarıyor: Protein tüketmenin en iyi zamanı nedir ve kas geliştirme potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için yemeniz gereken protein türü nedir?

protein içeren besinler

Sabah Kahvaltıdan Sonra

Siz uyuduğunuz zaman, vücudunuz besin ihtiyacını gideremiyor. Vücudunuzda glikojen depoları tükenmiş ve vücut enerji kaynağı olarak kas ve yağ hücrelerini yakmaya başlar. Bu yüzden hızlı sindirim özelliği olan whey protein içeceklerinin olabildiğince çabuk kas hücrelerini yakmasını durdurmak için sabahları tüketilmesinin önemli olduğunu gösterir.

xpro whey complex protein tozu 2280 gr

Öğünler Arasında

Kasların gün boyu sürekli beslenebilmesi için en iyi protein türü ise kazein proteinidir. Kazein proteini (Süt proteini) bu konuda en dikkat çekenidir ve sindirimi yavaş gerçekleşir, kazein alımı ile kaslarınız uzun süre protein ile beslenecektir. Vücut geliştiricileri tarafından yaygın olarak kullanılan harika bir stratejidir.

Spor Öncesi ve Sonrası

Hızlı sindirilebilir Whey protein (peynir altı suyu) gibi proteinleri spor salonuna girmeden önce almak, egzersiz yaparken daha iyi bir kas gelişimi sağlar. Peynir altı suyu proteinini, egzersiz sonrası glikoz gibi bazı hızlı, etkili karbonhidratlarla karıştırmak, antrenman sonrasında hasar görmüş kas dokusunu çabucak onaracaktır.

Yatmadan Önceprotein tozu kullanımı

Gerçek kas oluşum prosesi egzersiz yapıldığı sırada gerçekleşmiyor. Bu süreç uyku sırasında gerçekleşir. Ve en az 8 saat boyunca 

yemek yemeyeceğiniz dikkate alındığı zaman gece boyunca protein ihtiyacını sağlamak için en iyi yol yatmadan önce kazein proteini tüketmektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kazein yavaş sindirilen bir proteindir ve kaslarınızı sürekli olarak beslendiğinden ve katabolik bir duruma girmediğinden emin olursunuz.

 


 

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.