Protein Hangi Besinlerde Bulunur?

Protein Hangi Besinlerde Bulunur?

İnsanların sağlıklı beslenmesi için alması gereken 6 besin vardır. Bunlar protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve su olarak ayrılmaktadır. Protein kas gelişimi ve hücre onarımı bakımından ihtiyaç duyduğumuz önemli besinlerdendir.

- Kasları güçlendirir.

- Vücut direncini arttırır.

- Antrenman sonrası yıkılan kasları besler

- Kas kütlelerine enerji verir.

- Doygunluk hissini arttırır.
Kas gelişiminde ve onarımında önemli rolü bulunun protein içerikli besinleri spor yapanlarında beslenmelerinde eksik etmemeleri gerekmektedir.

Protein Zengini Gıdalar:

- Kırmızı Et: Hayvansal proteinler arasında en çok protein içeren besindir. Kırmızı etin kolestrol içermesi sebebiyle dikkatli tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

- Beyaz Et: Kırmızı ete en iyi alternatif beyaz ettir. Tavuk, balık, hindi etleri yüksek proteine sahip besinlerdendir. Kırmızı ete oranla daha az yağ içermesi de tercih edilme sebeplerindendir.

- Baklagiller: Fasulye ve nohutun 100gr yaklaşık 16gr, mercimeğin ise 100gr yaklaşık 9gr protein bulunmaktadır. Sağlıklı besinler grubunda yer alan baklagillerin protein açısından oldukça zengin olduğunu unutmayalım.

- Süt: Kemik ve kasların gelişiminde yer alan süt protein gıdalarının temelini oluşturur. Vücuda 10gr protein almak için sadece 1 fincan süt içmeniz yeterlidir.

- Yoğurt: Ara öğünlerde ve ana yemeklerin yanında vazgeçilmez besin olan yoğurt 150gr yaklaşık 15gr protein vardır.

- Kabak Çekirdeği: Kuruyemişler arasında yüksek miktarda protein içeren kabak çekirdeğinin 100gr yaklaşık 16gr protein bulunuyor. İçerdiği yağ sebebiyle dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.

- Peynir: Protein denince akla ilk gelen kahvaltı tabaklarımızın vazgeçilmezi peynir yüksek protein içerek gıdaların başında. Peynirin 100gr yaklaşık 30gr protein vardır. Beslenmenizde eksik etmemeniz gereken önemli gıdalardandır.

- Yumurta: Sporcuların tercihi yumurtanın beyazında yaklaşık 13gr protein vardır.

 

- Badem: Kuruyemişler arasında en fazla protein içerenlerden biri de badem. 100gr badem tükettiğinizde vücudunuza 20gr protein almış oluyorsunuz. Vücudumuz proteinleri büyümek ve hasar gören kısımların onarılmasında kullanır. Karaciğerde ayrıştırılan besinlerden proteinler vücudumuzda gerekli yerlere gönderilir.

Protein Tozları Hakkında Bilgi Almak ve Ürünleri İncelemek İçin Tıklayın.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.