Mekik Çekerken Yapılan Yanlışlar

Mekik Çekerken Yapılan Yanlışlar

Mekik çekmek göbek ve alt karın kaslarını sıkılaştırdığından sık sık kullanılır. Özellikle bayanların zayıflama konusundaki eğilimleri mekiğin bir bayan için önemli spor hareketi haline gelmesine neden olmuştur. Mekik hamilelikten yeni çıkmış kadınlar tarafından, yapı olarak kilolu olan, alt karın bölgesinde birikme yaşayan ve karın bölgesinin düz görünmesini isteyen kadınlar tarafından sık kullanılır. Bu sayede karın bölgesindeki fazlalıklar – ki bunlar genel olarak biriken yağlardır – giderilebilecektir. Yalnızca karın ve göbek yağlarını erittiği düşünülen bu egzersiz hareketinin poponun şekillenmesinde, sırtın düzleşmesinde, kolların kaslarını çalıştırmada, göğüsleri sıkılaştırmada ve daha birçok kasın harekete geçirilmesinde etkisi vardır. Buna bağlı olarak da egzersiz programlarının içinde yer almaktadır.

Mekik Çekmek

Mekik çekmek herkesin evinde yapabileceği bir harekettir. Üstelik yapımı çok kolay olduğundan uzun süre devam edilebilir. Mekik çekmek için öncelikle düz ve sırtı ağrıtmayacak kadar sert bir zemin gerekecektir. Üzerinizde sizi zorlamayacak hafif ve ince kıyafetler bulunması da önemlidir. Başka bir şeye ihtiyaç duymayan egzersiz hareketine başlamak için öncelikle vücudun ısınması gereklidir. Bunun için ısınma hareketleri egzersizden önce yapılmalıdır. Belin esnetilmesi ayakların çalıştırılması özellikle önemlidir. Sonrasında mekik hareketine başlanabilir.

Mekik çekmek için öncelikle zemine uzanmanız istenir. Rahat olduğunuzu hissettikten sonra öncelikle ayaklarınız dizlerinizden kırık şekilde mekik çekmeye başlayabilirsiniz. Bu esnada 2 set ve 15 sayı yapmanız istenir. Sonrasında mekik hareketleri zorlaşacak ve sizi baya terletecektir. İkinci hareket mekiğin dizler ile hareket ettirilen halidir. Dizler kollara çaprak bir şekilde hareket eder ve siz her doğrulduğunuzda kolunuz dizinize çarpacaktır. Bu harekette yine 2 set ve 15’şer sayı olarak yapılmalıdır. Mekiğin bu şekli bittikten sonra alt karına yüklenmek gerekir. Bunun için bacaklar dümdüz uzatılır ve bu şekilde bir mekik yapılır. En çok zorlanılan mekik olan düz bacaklı hareket daha da zorlaştırılacaktır, ama en son hareketin ilk günler denenmemesi gerekir. Bu hareket bacakların sizinle beraber gergin bir şekilde biraz havaya kalkmasıdır. Bu hareket oldukça zordur, bir o kadar da etkilidir. Bu yüzden harekete başlanmadan önce vücudunuz buna hazır olduğuna emin olmanız gerekecektir.

mekik çekmek

Mekik Çekerken Yapılan Yanlışlar


Mekik çekmek için öncelikle ısınmak gerekir. Aksi halde sakatlanmalar yaşanabilecektir.

Mekik çekerken konuşmak ya da bir şeyler yemek kesinlikle yasaktır. Spor yapanlar bilir, spor esnasında fazla su içmek bile gereksizdir ve yapılmaması gerekir. Bu şekilde yapılan mekik size bir etki etmeyecektir.

Mekik çekmek için vücudun tamamen sağlıklı olması istenir. Özellikle açık yaraların bulunduğu durumlarda mekik hareketleri yapılmamalıdır. Daha çok yeni ameliyat geçirmiş kişilerin mekik çekmeye başlamadan önce ameliyat etkisinden tamamen kurtulmayı beklemesi istenir. 

1 Yorum

  1. Gizem Dünki diyorki :

    Bu çalışmayı alışkanlık durumuna getirmek beni çenesi düşük biri olmaktan gerin döndürebilir. ;)

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.