Kreatin Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

Kreatin Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

Kreatin üç farklı aminoasidin, glisin, arjinin ve metiyoninin birleşiminden oluşmaktadır. Ağırlık çalışanlar için antrenman performansını artıracak en önemli ürünlerdendir. Sağlıklı bireylerde bilinen hiçbir zararı yoktur; aksine faydası bulunan bir supplementtir.

Kreatin balık, kırmızı et gibi yüksek proteinli gıdalarda bulunmaktadır, vücutta da üretilen bir maddedir, fakat güç ve kas kütlesi artışı için supplement edilebilir. Yüksek enerjili fosfat gruplarını fosfokreatin formunda saklar, dolayısıyla hücrenin enerji işleyişinde rol oynar. Dışarıdan alındığında ağırlık çalışmasında güç artışına sebep olmanın yanı sıra; beyin, kemik, kas ve karaciğere de faydalıdır.

Kreatin Neden Kullanılmalıdır?

Kreatin takviyesi yapmanız, daha fazla ATP üretmenize yardımcı olabilir ve böylece kısa, hızlı, patlayıcı hareketleri içeren atletik aktiviteler için egzersiz yoğunluğunuzu arttırabilirsiniz.Kreatinin bir diğer faydası, kreatinin bir yakıt kaynağı olmasıdır. Aslında, vücudunuzun anaerobik aktivitesi (ağırlık kaldırma gibi) yaparken ilk enerji seçimi kreatin fosfat depolarınızdır.

Kreatin fosfat takviyesi yaparak, bu depoları artıracak ve böylece egzersizleriniz için kendinize daha fazla enerji sağlayacaksınız. Kreatinin barındırdığı başka bir anabolik özellik daha vardır, o da kas hücrelerini su ile doldurma yeteneğidir. Kas hücreleri su ile dolduğunda birkaç şey gerçekleşir, gerçekleşen en dikkate değer şey ise protein sentezindeki artıştır.

Kas sulanmasının ikinci etkisi, hücre içine giden iyonların artmasıdır. Hücre daha fazla su tuttuğundan dolayı, aynı yoğunluğu koruyabilmek adına iyonlar, hücrelere giden suyu takip eder, bu sebepten ötürü ise hücreler daha fazla iyon tutabilir. Kas hücrelerinde daha fazla iyon bulunduğunda (en önemlisi ise azot-nitrojen) kas protein sentezi daha da artar. Ek olarak kaslarınız daha fazla su tuttuğunda, daha büyük ve daha fazla ‘Pump’ lı gözükürler.

Dayanıklılık sporları ve sporcular ile popüler olmasına rağmen; daha iyi beyin performansı, glikoz metabolizması ve kemik mineral yoğunluğu gibi bir takım başka potansiyel kreatin faydaları da bulunmaktadır ve bu da kreatini herkese fayda sağlayabilecek bir supplement yapmaktadır.

Diğer Creatine Ürünlerini İncelemek İçin Tıklayın.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.