Kreatin Kullanmak için Yeni Bir Neden

Kreatin Kullanmak için Yeni Bir Neden

Kreatin, performansı arttırmak, vücut kompozisyonunu iyileştirmek, eğitimli sporcuların ve vücut geliştirme adaylarının güç seviyelerini artırmak için dikkate değer özelliklere sahip bir gıda takviyesidir. Bilimsel araştırmalar, kreatinin takviyesinin kas ve kuvvet oluşturmasına, kemik mineral yoğunluğunu artırmasına, oksidatif stresi azaltmasına ve hatta beyin performansını artırmasına yardımcı olabileceğini defalarca ispatlamıştır. Ve etkilerinin hepsi bunlarla bitmiyor.

Örnek verecek olursak, kreatin supplement kullanımının şeker hastalığı tedavisine yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilim dregisinde yayınlanan bir araştırmada kreatinin tip 2 diyabetli kişilerde glisemik kontrolünü geliştirebilmektedir. Bilim adamları, her yıl bu supplementi hayatlarımızı daha iyi hale getirebilecek yeni yolları keşfetmek için çalışıyorlar ve işte en son çaba gösterdikleri sonuçlar bunlardır.

Kreatin Besin Bölümlemesini Artırır

Öncelikle besin bölümlemesi nedir ondan bahsedelim. Besin bölümlemesi yediğiniz bir öğünde aldığınız kalorilerin vücudunuz tarafından nasıl kullanılacağını tanımlamaktadır; enerji olarak mı kullanılacak, yağ olarak mı depolanacak yoksa dışarı mı atılacak? Antrenman sonrası, vücudunuz besin bölümlemesi durumunda optimal seviyededir, yani yediğiniz gıdaları daha çok harcadığınız enerjiyi yerine tekrar koymak ve kas dokularını tamir etmek için kullanacaktır. Eğer oruç periyodunda antrenman yaparsanız, bu antrenman sonrası öğününü yediğinizde, öğünün daha çok kas onarımı için kullanılmasına ve daha az yağ depolanması amacıyla kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Kreatin ile ilgili en son yapılan araştırmalar, karbondioksit metabolizması ve besin madde bölünmesi ile olan bağlantısını araştırmaya odaklanmıştır. Oldukça şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bir çalışmada, kreatinin karbonhidrat emilimini geliştirdiğini ve besin öğütme sürecini pozitif yönde etkileyebileceğini keşfedilmiştir.
Tüm kreatin ürünlerini incelemek için Tıklayınız..

kreatin neden kullanmalıyız

Araştırmacılar, bunun arkasındaki en olası sebebin, kreatinin hücresel seviyede bazı biyolojik reaksiyonları uyarabilme yeteneği olduğunu ileri sürdüler, örneğin kanda karbonhidratlara ve amino asitlere kapı tutucu işlevi gören GLUT 4 reseptörlerinin (GLUT4: İnsülinle uyarılabilen tek GLUT olan, yağ, kas hücrelerinde bulunan glukozun insülinle uyarılan yakalanmasını gerçekleştiren taşıyıcı) aktivitesini artırmaktadırlar. Kreatin reseptörlerin duyarlılıklarını geliştirerek, kas hücrelerine daha fazla kas yapıcı besin maddelerini iletir ve böylece daha da kas büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilmektedir. Bu bulgular, kreatinin, neredeyse her seviyede performansınızı ve bedeninizi arttırabilecek en iyi egzersiz öncesi takviyelerden biri haline getirir.

Bütün bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Kreatin takviyesi konusundaki deneyiminiz nedir? Optimal kreatin alımıyla ilgili kişisel önerileriniz var mıdır? Yorum bölümde bu konuyla ilgili nasıl hissettiğinizi bize bildirmekten çekinmeyin!

Tüm kreatin ürünlerini incelemek için Tıklayınız..

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.