Kol Kaslarını Geliştirmek için Hangi Hareketler Yapılmalı?

Kol Kaslarını Geliştirmek için Hangi Hareketler Yapılmalı?

Her erkeğin istediği şeydir kollarının kaslı görünmesi. Kol kası geliştirmek ve göz alıcı kaslara sahip olmak uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkar. Kol kasları uzun süren spor seansları, zamanın büyük çoğunluğunda yapılan diyet ve uzun yılların sonucudur. Kol kası geliştirmek için öncelikle sağlıklı bir beslenmeye ihtiyaç vardır. Bu da ancak özel diyetlerle mümkün olur. Kişi özel diyetlerle birlikte kol kasları geliştirecek antrenmanlarada başlamalıdır. Hareketler genelde bir spor salonunda özel bir hoca eşliğinde gerçekleştirilir. Doğru olanda budur, çünkü başlangıçta yanlış yapılabilme ihtimali fazladır; bu ihtimal sizi ömür boyu süren sakatlanmalarla taçlandırabilir. Bu anlamda başlangıç bir uzmanla yapıldıktan sonra spora evde devam edilebilir. 

Kol Kaslarını Geliştiren Hareketler

Kol kaslarını geliştirmek ve daha sağlıklı bir görümüme sahip olmak için her spordan önce mutlaka ısınma gereklidir. Bunun için de öncelikle kolları sallayarak ve öne – arkaya doğru gerdirerek hareketlere başlayabilirsiniz. Yürüyüş ve vücudun tamamen açılarak kol kası yapılması daha uygun olacağından ısınma hareketlerini tüm vücuda uygulamanız gerekecektir.

-        İlk hareket herkesin bildiği gibi ağırlık kaldırmaktır. Bunun için dambıllara ihtiyaç duyacaksınız. Başlangıç seviyesinde olanlar için dambıllar yerine su şişeleri de kullanılabilir. Su şişesi ya da dambıl kullanımında en küçük ağırlıktan başlanması gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca bu harekette her iki kolda da yapılan hareket sayısı eşit olmalıdır. Kollarda normalin üstünde yanma ya da bir noktada çekilme gibi hisler yaşanıyorsa spor bırakılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. İnsanlar bir anda gereğinden fazla yük ile kollara baskı uyguladığında lif yırtılmaları yaşanabilmektedir.

kol kası, kasları geliştirmek için neler yapılmalı

-        Ağırlık kaldırma işlemi ilk olarak eller yukarı bakarken yapılır. Her set 15’er tane yapılmalıdır ve her set arasında 1 dakika dinlenme olmalıdır. İkinci hareket ise ağırlık kaldırmanın ellerin birbirine paralel olan şeklidir. Bu şekilde yapılan hareket yine 15’er tane ve 3 set halinde gerçekleştirilmelidir. Setler arasındaki dinlenme ise 45 saniyeye düşürülmelidir.

-        Son olarak ellerin tamamen aşağıya bakar pozisyonda ağırlık kaldırma işlemi vardır. Bu işlem de diğerleri ile aynı sayıda ve aynı sette yapılmalıdır. Artık dinlenme süresi 30 saniye kadardır ve kesinlikle uzatılmamalıdır. Aksi takdirde yorgunluk hissi ağır basacak ve sporun devamı gelmeyecektir.

-        Tüm bu hareketler bittikten sonra yeniden ısınma hareketleri gibi hareketler yapılmalıdır. Kolların sallanması, gerdirilmesi, kendi etrafında çevrilmesi, yanlara uzanması gibi yapılan hareketler bu aşamada daha yavaş ve zorlanmadan yapılacaktır. Soğuma bu şekilde sağlandıktan sonra spor bitirilebilir. Kol kası geliştirme hareketleri her gün yapılabileceği gibi bir gün arayla da yapılabilir.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.