Kış Depresyonunu Atlatmak için 5 Tavsiye

Kış Depresyonunu Atlatmak için 5 Tavsiye

Soğuk havaların ruh halinizi düşürmesine izin vermeyin.D vitamini, omega 3 balık yağı, melatonin, sarı kantaron (St. John’s Wort), B6 vitamini takviyeleri kış depresyonunuzu atlatmak ve ruh halinizi yükseltmek için harikalar yaratır.

Depresyonu Yenin

Bir çok insan yılın bu zamanlarını seviyor: havaların serin olması, yaprakların yenilenmesi, trend süveter ve botların giyilmesi, insanların terlemeden günlük yaşantısına devam etmesi kışı kucaklamak için sayılı sebeplerdendir. Diğer insanlar için, günlerin kısalması (ofis partilerinin ve tatil günlerinin yaklaşmasıyla birleşmiş zaman dilimi), kapalı havalar, kışı tüm yılın en kötü zamanı yapar.

Amerika Akıl Sağlığı Merkezi’ne göre, her yıl Amerika popülasyonun ortalama yüzde 5’i mevsimsel duygu durum bozukluğunu (Seasonal Affective Disorder - SAD) yaşıyor. Sıklıkla kış aylarında depresif dönemler şeklinde seyrettiği için mevsimsel depresyon yerine kış depresyonu terimi de kullanılır. Hastalar depresyon dönemi sırasında, dikkat toplamada güçlük, kaygı, yorgunluk, gün boyunca uyuklama, iştahın ve karbonhidrat gereksiniminin artması gibi belirtilerden yakınırlar. Belirtilerin şiddeti bireysel farklılıklar gösterse de kişinin sosyal yaşamı, işteki performansı, genel esenliği çoğunlukla ciddi zarar görür ve bu motivasyon düşüklüğü spor seviyesinede etki edecektir.

Hissedilen hafif şiddette bir hüzünse, kendi kendinize alabileceğiniz birtakım önlemler de vardır. Bu önlemler yahut müdahaleler işe yaramadığında vakit kaybetmeden uzman yardımı almak gerekir. Soğuyan havalar ve azalan gün ışığı karşısında depresif hissetmemek için alacağınız takviye gıdalara göz atalım.

D Vitamini

Ayrıca güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamini eksikliğinin depresyonla bağlantılı olduğu ve mevsimsel duydu durum bozukluğu olan hastalarda sıklıkla bu esansiyel vitaminin eksik olduğu gözlemlenir. Güneşten mahrum kalmak depresif duygu durum için elverişli bir ortam yaratır. Gün içinde bolca gün ışığı almak depresif semptomların hafiflemesine yahut ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. D vitamini açısından zengin olan besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Balık, süt ürünleri ve tahıllar bol miktarda D vitamini içerir. Kısa süreli de olsa güneşe maruz kaldığınızda D vitamini açısından zengin besinler tüketmeniz sayesinde vücudunuzda D vitamini sentezi hızlıca tetiklenecek ve yorgunluktan kurtulacaksınız.

Omega 3 Balık Yağı

Omega-3 yağları DHA ve EPA sadece bedenimiz için kazanılması zorunlu besin unsurları değil. Ruh sağlığımız için de bunlara ihtiyacımız var. Özellikle ruhsal çökkünlük hali ve/veya depresyonla mücadelede omega-3 yağlarının ne kadar önemli olduklarını gösteren pek çok güvenilir kanıta sahibiz.

Bazı çalışmalarda omega-3 yağ asidi takviyelerinin depresyon belirtilerini azalttığı gösterilmiştir. Omega-3 kaynakları arasında, somon, uskumru ve ringa gibi yağlı, soğuk su balıkları bulunmaktadır. Aynı zamanda keten tohumu, keten yağı ve ceviz de omega-3 içerir ve soya fasulyesi ile kanola yağında da az miktarda bulunmaktadır.

omega 3 yağ

 

 Melatonin 

Beyinde bulunan iki özel kimyasal madde olan Serotonin ve Melatonin’in düzeylerindeki değişikliklerin mevsimsel depresyonla bağlantısı olduğuna inanılmaktadır. Melatonin uykuyla bağlantılı doğal bir hormondur. Karanlıkta veya gündüzler kısaldığında vücut büyük miktarlarda melatonin üretir ve bu yüksek düzeydeki melatonin insanda uykuya meyil, rehavet ve uyuşukluğa neden olur.

Bu doğal hormon ruh halinin düzenlenmesine yardımcı olur. Mevsimin değişmesi vücudunuzdaki melatonin seviyesinin de değişmesine neden olabilir. Bazı insanlar melatonin takviyesi kullanmaktadır; ancak bunu yapmadan önce mutlaka sağlık sorumlunuzla konuşun.

Sarı Kantaron (St. John’s Wort)

Birinci yüzyılın Yunan hekimleri, tıbbi önemi için St. John s Wort u (sarı kantaron) kullanmalarını önermiştir. Günümüzde, bitki olan sarı kantaron hafif-orta şiddetli depresyonu iyileştirme kabiliyeti açısından oldukça değerlidir ve çoğu kişi mevsimsel duygu durum bozukluğu için bu bitkiyi çok yararlı bulmaktadır. Tek başına kullanıldığında, bu bitkinin ruh hastalıklarını iyileştirdiği görüldü, ancak araştırmalar sarı kantaronun fototerapiyle birleştirildiğinde, SAD semptomlarını iyileştirmek için daha iyi çalıştığını gösteriyor.

B6 Vitamini

Ruh halimizin düzenini sağlayan dopamin, serotonin ve norepinefrin gibi çeşitli nörotransmitterlerin sentezi C vitamini, B6 vitamini, D vitamini, folik asit ve niasin gibi vitaminlerin mevcudiyetini gerektirir. Bu kompleks vitaminleri sinir sisteminin enerjisini sağlayan reaksiyonlarda koenzim görevi görür.

Sinir fonksiyonları için B6 vitamini çok önemlidir, B6 vitamini eksikliği en sık nöropsikiyatrik bozukluklarla ilişkilidir ve B6 vitamini eksikliğinin belirtileri, huzursuzluk, anksiyete ve depresyon gibi ruh halindeki değişiklikler olabilir.

Bazı reçeteli antidepresan ilaçlar beyinde serotonin seviyelerini yükselterek çalışır, ancak araştırma B6 vitamininin beyindeki serotonin ve GABA nörotransmitterlerinin merkezi üretiminde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğinden B6 vitamini doğal olarak bunu yapar. Bunlar, duygudurumu kontrol eden depresyon, kaygı ve yorgunluk da dahil olmak üzere SAD in ortak semptomlarını önlemeye ihtiyaç duyan önemli hormonlardır.

xpro fish oil 90 kapsul

Takviyeler Üzerine Sonuç Olarak

Burada bahsedilen ürünlerden herhangi birini takviye almadan önce, özel ihtiyaçlarınıza göre popüler dozajlar belirlemek için doktorunuzla birlikte çalışmanın her zaman önemli olduğunu lütfen unutmayın. Ayrıca herhangi bir ilaç almadığınızdan veya advers reaksiyona neden olabilecek herhangi bir tıbbi durumunuz olmadığından emin olmak da önemlidir.

SAD için herhangi bir tıbbi test yoktur, ancak doktorunuz belirlenen semptomlar üzerine bir teşhis koyabilmelidir.

Bu beş takviye, yalnızca SAD semptomlarınızı azaltmakla kalmayıp, ilk etapta bunu önlemenizi de umutla yardımcı olacaktır! 

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.