Kalorisine Dikkat Etmemiz Gereken İçecekler

Kalorisine Dikkat Etmemiz Gereken İçecekler

Sıvı tüketimi vücut için çok önemlidir. Fakat sıvıları tüketirken kalorilerine hiç dikkat ediyor muyuz?

Kalori miktarına dikkat etmemiz gereken içecekler;

Şekerli Çay

Türk toplumunun sıkça tükettiği çay tek başına kalorisiz olsa da içine şeker koyulduğunda kalorili sıvılar grubuna girmektedir. Çayı sade içmeye başlamalısınız. Bu aşamada kabuk tarçının ucundan kırıp çayınıza atarak da şeker isteğinizi bastırabilirsiniz.

Şalgam Suyu

Özellikle Adana civarında mor havuç, şalgam ve baharatlarla hazırlanıp soğuk tüketilen bir içecektir. Kökü C vitamininden zengindir. 1 bardağı yaklaşık 10-15 kaloridir. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kalori miktarına bakıldığı zaman masum görülebilir fakat içerdiği tuz ve baharatlardan dolayı fazla tüketilmemelidir.

Hazır Meyve Suları

Şeker içeriği yüksek ve katkı maddeleri içeren hazır meyve sularının da bir kutusu yaklaşık 160 kalori olduğundan dolayı tehlikeli sıvı kaloriler grubuna girmektedir.

Meyveli Soda

Maden suyu sade iken kalorisiz ve mineral bakımından oldukça zengindir. Meyveli sodalar ise içerisine ilave şekerden dolayı bir bardağı 70 kaloriye kadar çıkmaktadır.

Sıkma Meyve Suları

1 bardak meyve suyu elde etmek için birden fazla meyve kullanılmaktadır. 1 porsiyon meyve 60 kalori iken, 1 bardak meyve suyu 200 kalorilere kadar çıkmaktadır. Aynı zamanda suyu sıkılan meyvenin posası da meyvede kalmaktadır. Kısacası meyvenin kendisini tüketerek kalori miktarını düşük tutup, içerisindeki posadan faydalanıp hem de tokluk süresini uzatabiliriz.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.