İstenmeyen Kilolardan Kurtulmak için 6 Gıda

İstenmeyen Kilolardan Kurtulmak için 6 Gıda

Kilo vermek sabır ve zaman işi. Alışkanlıklarınızı değiştirmeniz istikrar ve kararlılık ister. Çoğu kişi bu kadar uğraşmak yerine kestirme yoldan kilo vermenin yolunu arıyor.

Sadece kalori hesabı işe yaramaz, yediklerinizin besin değerleri de önemlidir. Beslenme uzmanı gözetiminde diyet yapanlar, yiyeceklerinin kalorisini öğrenince öğlen ve akşam yemeklerin kalorisini hesaplayıp bu kaloriye denk dondurma, tatlı ya da başka yiyecekler tüketmeye çalışıyor. Böyle yapınca da denge bozuluyor. 
Sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolu ise beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyip, kalorisi düşük ancak besleyici özelliği olan gıdaları daha çok tüketip düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor.
Şimdi sağlıklı beslenme için önemli 7 besini sizlere anlatalım:


avakado
Avakado:

Avokado sağlıklı ve besleyici bir meyvedir. 30 gram avokadoda yaklaşık 322 kalori bulunur. Avokado tekli doymamış yağ içeriği yüksek bir besindir. Kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda kolesterolü düşürmeye de yardımcı olur.
Avokado içerdiği vitaminler ve mineraller ile kilo vermeye yardımcı olurken kalp sağlığının da korunmasını sağlar. Kalp ve damar sağlığı için mutlaka beslenme düzenine eklenmesi önerilir.
Avokado yağ yakımını hızlandıran özellikler gösterir. Özellikle göbek ve karın bölgesindeki yağları yakar.
Araştırmalara göre yemeklerde avokado yağı kullanılması metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
Avokado meyve olarak tüketilebilir ya da salatalara eklenebilir.   

Meyveler:

Diyet yaparken en çok tüketmeniz gereken gıdaların başında, birinci olarak SEBZELER ve ikinci olarak MEYVELER gelir. Şunu çok iyi bilmeniz gerekir ki, her gün sebze ve meyve tüketmeden sağlıklı olamazsınız. Diyet yaparken, meyve tüketimi belirli ölçüde şarttır. Meyve şekeri sizin düşündüğünüz gibi diyetinizi bozmaz. Burada önemli olan kararında tüketmektir. Aksi halde, gerekli vitamin ve minerallerden yoksun kalacak ve vücudunuz bu diyet döneminde zarar görecektir. Meyve içerdiği lif sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, kolestrol seviyenizi normal düzeye getirir ve tok kalmanızı sağlar. Böylece zayıflamak için uyguladığınız diyetlerin en büyük yardımcısı olur. Özellikle posası olan armut, elma, muz, portakal ve kuru meyveleri az miktarda tüketerek diyetinizi destekleyebilirsiniz. 

Burada diğer bir konu, meyveler yenmelidir. Suyu sıkılıp içilmemelidir. Lifinden ayrılan meyve şekeri, işte o zaman sizin için faydasını büyük ölçüde yitirmiştir. Her gün mutlaka meyve tüketin. Diyet yapsanız da, diyet yapmasanız da meyve tüketin 

mercimek


Yeşil Mercimek ve Fasulye:

Araştırmalar yeşil mercimeğin metabolizma hızını artırdığını, sindirimi kolaylaştırdığını ve bu sayede diyet yaparken mucizevi sonuçlar verdiğini dile getiriyor.
Yeşil mercimek tam vitamin ve diyet lifi deposudur. İçerisinde yüksek oranda yararlı karbonhidrat bulunur ve yüksek karbonhidrat içermesine rağmen glisemik indeksi oldukça düşüktür. Çünkü sindirimi uzun süren yeşil mercimek karbonhidratları kana çok yavaş yavaş geçer. Yenilen 1 tabak yeşil mercimek yemeği sizi tok tutmaya birebirdir. 

Kuru fasulye besin değeri fazla olan, en yaygın ve çok tüketilen bir bakliyattır. Kuru fasulyenin bu yaygınlığı bir takım hastalıklara iyi gelmesinden, kanserlere karşı vücudun direncini arttırmasından ve daha pek çok faydalarından ileri gelmektedir. Hem hastalıklara karşı koruyan hem de insanın tokluk süresini artıran bu baklagil için son günlerde kilo verdirme konuları gündeme gelmiştir.
İnsana tokluk hissi vermesi ve az kalori içermesinden dolayı kişinin kilo kaybetmesinde etkili rol alabilir. Ancak her şey gibi fasulye de fazla tüketilirse değil kilo verdirmek yerine kilo almanıza yol açabilir. Çünkü hiçbir diyet veya hiçbir zayıflama programı tek besin üzerinden gerçekleşemez.

Yağsız Protein Kaynakları:
Göbek çevrenizdeki simitten kurtulmak mı istiyorsunuz? Eğer öyle ise derhal düşük yağ, şeker ve tuzdan oluşan bir diyete başlamalısınız. Tabii ki bolca lif, vitamin ve yağsız protein tüketmelisiniz. Düşük yağlı protein tükettiğiniz zaman metabolizmanız kendiliğinden hızlanır. Protein sizi doyurur, kas yapar, göbek çevresindeki yağlarınızı yakar ve hormonal, fiziksel ve mental stresi azaltır.

Çabucak forma girmek istiyorsanız tüketebileceğiniz en iyi  protein kaynakları bunlar: yağsız yoğurt, whey protein izolatı, balık, ıspanak, hindi yada tavuk göğüs eti, karides, yumurta beyazıdır.            

yağsız protein kaynakları

 

Tahıllar:

Tahıllar değirmenlerde öğütülerek kullandığımız un haline gelir. Ancak bu rafinasyon işlemleri sırasında tahıllar içeriğini büyük ölçüde kaybeder. Bu ve buna benzer işlemlere tabi tutulan tahıllara “rafine tahıllar” diyoruz. Rafine edilmiş tahıllıları tüketmeyip, tam tahıl olanları tercih etmek belimizin daha ince olmasını sağlıyor  

Araştırmalar, tam tahılın çok iyi bir enerji kaynağı olduğunu; tam tahılda bulunan kompleks karbonhidratlar, lif ve proteinlerin, enerjinin vücutta serbest kalmasını yavaşlattığını ve bu durumun da enerjinin daha uzun süre kullanılabilmesine olanak tanıdığını gösteriyor. Sağlık profesyonelleri bu nedenlerden ötürü tam tahılların tüketimindeki artışın beslenme ve sağlığa olumlu yönde etkileri olduğu konusunda birleşiyor.

Zamanı çok kısıtlı olanlarımız için bile son derece pratik, sağlıklı ve içerik bakımından ideal bir kahvaltı sunar ve kalori değerleri daha düşük olduğu için diyetimiz için ideal besin kaynağıdır.  Bitter Çikolata:

Bitter çikolatalı ürünlerin içerisinde yer alan bileşenler sayesinde yaşadığınız kan şekeri dengesizliklere son verebilirsiniz.  

Bitter, sütlü ve normal çikolataya göre daha çok kakao ve daha az şeker içermektedir bu nedenle düşük kalori düzeyine sahiptir. Ayrıca kakao miktarının fazla oluşu metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olması özellikleri arasında olduğundan emsali tatlılara göre zayıflatır.

İçerisinde yer alan ‘Polifenol’ maddesi nedeniyle çok etkili bir antioksidan olarak bilinir ve vücuttaki zararlı toksinleri atmasıyla bilinir. Bir diğer faydası ise mutluluk hormonu olan ‘Endorfin’ hormonunu çoğaltır ve bu sayede bitter çikolata diyet yaparken kendinizi kötü hissetmenize engel olur.

Diyette yenir mi, ne kadar yemeli: Eğer rejim yapıyorsanız diyette çok aşırı tüketilmemelidir, normal tüketiminde şeker krizlerini engeller, kan şekerinizi dengede tutar ve tokluk hissi verir. Eğer ki  tatlı krizine girmek üzereyseniz günde 2 parçayı aşmayacak kadar  yemeli ve bu oran aşılmamalı.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.