İnterval Antrenman Nedir?

İnterval Antrenman Nedir?

Teknoloji günümüzde hızla gelişmekte. Bunun bir sonucu olarak da insan hareketleri sürekli olarak kısıtlanmakta, artık insanlar neredeyse su için bile ayağa kalkmamaktadır. Hareketsizlik sonucu birçok hastalık ortaya çıkmakta ve insanların yaşam kalitesi oldukça düşmekte. Bütün bunların nedeni teknolojik gelişmelerin esiri olmak ve aşırı, hızlı kilo almaktır. Aşırı kilo almak vücutta normal halinde seyreden dengeyi bir anda alt üst eder. Çünkü vücut eritemeyeceği çeşitli yağlarla karşılaşır. Vücudun yağ depolar iç bacak, göbek, basenler, kol içi gibi yerlerdir. Zaten aşırı kilo alımlarında da ilk olarak bu kısımların genişlediği, bir süre sonra da sarktığı görülür.

İnsanlar kilo aldıklarını bir anda fark etmez ve bu yüzden de anında müdahale edemezler. Kilo aldığını fark etmek uzun zaman alacaktır. Alınmaya başlanan kilolar bir anda tek sayılardan çift sayılara doğru bir yol izler ki bunu ancak çok geç olduğunda fark ederiz. Kiloların bir anda vücuda yapıştığını düşünmek ve bir şey yapılamayacağı konusunda umutsuzluluğa kapılmak çok yanlıştır. Büyük bir kısmı yağ olan bu görüntünün yakılması da istenirse çok hızlı ve kolay olacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise kilolar verilmeye başlandıktan sonra aynı şekilde kiloların geri alınmamasıdır.

interval, koşu

İnterval Antrenman

İnterval antrenman, son günlerin moda yağ yakıcı egzersizler bütünüdür. Adını bir anda duyuran ve gerçekten hızlı bir şekilde yağ yakan bu antrenman Türkiyeden ve Dünyadan birçok kullanıcıya sahip oldu. Kısa sürede bu kadar çok tanınan bir antrenman haline gelmesi de insanların zayıflama yönündeki arayışlarına kelimenin tam anlamıyla bir çare olmuştur.

İnterval antrenman diğer antrenman türlerine göre metabolizmayı düzenli olarak hızlandıran ve aralıklı olarak yapılan bir egzersizdir. Zaten bu yüzden daha hızlı yağ yakmaktadır. İnterval antrenman aralıklı yüklenme olarak tabir edildiğinden vücuda aralıklarla spor yaptırma tezini savunur bu anlamda 1 set İnterval antrenmanda:

  • İlk olarak koşunuza bir şiddet vermelisiniz 1 en düşük ve 10 en yüksek olacaktır. Bu şekilde 5 dakika boyunca 4 – 5 şiddetinde koşun.
  • 1 dakika boyunca 9 – 10 şiddetinde koşun.
  • 2 dakika boyunca 6 şiddetinde koşmaya başlayın.
  • Şimdi soğuyun ve başlangıçta olduğu gibi 5 şiddetinde soğumaya başlayın. Bu hareketler arasında kesinlikle durmayın tempoyu düşürüp yükseltin. Bu konuda bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.
  • İlk olarak yapılan 5 dakikalık koşma sizin vücudunuzun ısınmasıdır. Son 5 dakika ise vücudun soğuması için gereklidir. Aradaki 3 dakikalık koşularda İnterval antrenmanı oluşturur. 1 set size yalnızca 13 dakika kaybettirirken, sayısız da kalori yaktıracaktır.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.