CLA Hakkında Bilinmesi Gerekenler

CLA Hakkında Bilinmesi Gerekenler
CLA: Konjüge Linoleik Asit

CLA güçlü bir antioksidandır. Konjuge linoleik asit (CLA), özellikle pozisyon ve geometrik izomerleri olmak üzere öncelikli olarak  süt ürünleri ve kırmızı ette bulunan linoleik asit izomerlerinin bir karışımıdır. CLA, pek çok kişinin duyduğu ancak hakkında fazla bilgisi olmadığı supplementtir. Son dönem araştırma sonuçları,­ CLA’in her türden sporcu için olduğu gibi vücut geliştiriciler için de bir çok faydası olduğunu ortaya koyuyor.­ Konjüge linoleik asit, hayvansal gıdalardan ve süt ürünlerinden elde edilmiş yiyecekler olarak bulunması ve kansere karşı etkililik seviyesinin, insanların bu gıdaları tükettiği miktarla yakın olduğunun ifade edilmesi nedeniyle de eşsizdir.

Wisconsin Üniversitesi nden bir araştırmacı, kızarmış hamburger ile beslenen farelerde yapılan bir çalışmada kanserle mücadele özelliklerini keşfettiği zaman 1988 yılında CLA ile yapılan araştırmalarla ilgilenilmeye başlandı. CLA, insan vücudu tarafından üretilemez, ancak tam yağlı süt, tereyağı, sığır eti ve kuzu gibi gıdalar yoluyla vücuda alınır.

Konjuge linoleik asit (CLA), güçlü bir anti-oksidan, anti-kanserojen ve anti-katabolittir ve aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi arttırıcıdır. CLA nın genel olarak sahip olduğu övgü alanlarından diğer ve en çok tercih edilme nedeni yağ yakımına yardımcı olması, yağsız kasları korumasıdır.

cla nedir, kilo vermek, hakkında

CLA ürünlerinin en çok bilinen faydaları:

Metabolizma hızını arttırır: Bu, kilo vermeye çalışan ve vücudunu geliştirmeye çalışan her sporcu için açık bir şekilde olumlu bir fayda sağlayacaktır.

Artan kas büyümesi: Kas, kilo kaybı ve kontrolü için yararlı metabolizma artışına katkıda bulunarak yağ yakar.

Kolesterolü ve trigliseridleri düşürür: Günümüzde birçok kişi, tedavi edildiğinde bile kolestrol ve trigliserit düzeylerini yükseldiğinden, CLA takviyesi, yüksek kolesterol bulunan her bireye fayda sağlar.

İnsülin direncini düşürür: İnsülin direncinin düşürülmesinin, erişkinlerde görülen diyabetin önlenmesine yardımcı olduğu ve kilo kontrolünü kolaylaştırdığı görülmüştür.

Gıda kaynaklı alerjik reaksiyonları azaltır:  Kilo kaybı zorlaştığında gıda alerjileri ortaya çıkabileceğinden, CLA bu konuda yardımcı olabilir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi: Günümüz toplumundaki bakterilerin çeşitliliği ve zayıf bağışıklık sistemleri ile bağışıklık sisteminin düzgün çalışması yeteneğini arttırmak, herkese olumlu bir fayda sağlamaktadır.

CLA takviyesi ile yağsız vücut yağ oranına göre yağsız kasları artırdığı, özellikle de karında yağ birikimini azalttığı ve kas büyümesini arttırdığı biliniyor. CLA, yağ asidi ve glikozun kas hücresi membranlarından geçip yağ dokusundan geçebilmesi için insülin duyarlılığını arttırarak ve vücut yağını azaltarak bu reaksiyona erişir. Bu da, kas / yağ oranının iyileşmesine neden olur.

Çalışmalar, CLA nın genç metabolik fonksiyonu destekleyebileceğini ve vücut yağını azaltabileceğini de ortaya koymaktadır. Bu yağ asidinin hastalıklara karşı koruyucu eşsiz mekanizması, onu takviye programının önemli bir parçası yapıyor.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.