Arginine Nedir? Neden Kullanmalıyım?

Arginine Nedir? Neden Kullanmalıyım?

Arjinin yarı esansiyel bir amino asittir.Sayısız fizyolojik işlevi bir araya getiren temel yapı taşlarından biridir.
Arjinin spor sırasında kan damarlarının daha genişlemesini düzenleyerek kas kütlesini arttırarak oksijen ve besin maddelerini ihtiyaç duyulan seciyede nitrik oksite dönüştürme görevindedir. Arjinin vücudun doğal olarak üretemediği amino asitlerden olduğundan kesinlikle arjinin bakımından zengin gıdalardan tüketmek gerekmektedir. Kırmızı et türleri, balık, yumurta, süt ürünleri, yer fıstığı, badem, fındık ve çekirdek arjininin yoğun olarak bulunduğu gıdalardır. Hormon salınımı, toksik atıkların vücuttan atılması, büyüme hormonundaki artış ve savunma sistemi gibi fizyolojik süreçlerin tamamlanması için en önemli amino asitlerden biri olan arjinindir.
Arjinin damar genişlemesi için nitrik oksidin öncüsü bir amino asittir. Son dönemlerde özellikle sporcu gıdaları ve saç bakım ürünlerinde oldukça tercih edilen arjinin günümüzde önemi anlaşılır hale gelen amino asitler arasına girmiştir. Özellikle yarışmalara hazırlanan sporcular vücudunun daha şişkin ve pürüzsüz görünmesini sağladığı için müsabakalardan önce daha fazla arjinin kullanmayı tercih etmektedirler.
Arjinin iyi bir damar genişletici ürün olması nedeni ile protein sentezine doğrudan verdiği katkı nedeni ile kas gelişimi hedefleyen sporcular içinde oldukça önemli bir amino asittir. Arjinin spor dışında tüm bireylerin sağlıklı gelişimi için etkilidir. Özellikle büyüme çağında çocuklar, kilo fazlalığı olanların ve yaşlıların arjinin tüketmesi önerilmektedir. Sporcular arjinin kullanımı ile bağışıklık sistemini arttırabilir böylece daha uzun süre spor yaparak bazı hastalıkların etkisinden kurtulmuş olur.
Arjinin, doğurganlık, bağışıklık fonksiyonu, detoksifikasyon gibi faydaları olan arjininin en önemli özelliklerinden biride hormonların üretimi için vücudu uyarmasıdır.

Arjinin amino asidinin diğer faydaları:

- Spor performansını arttırır

- Kas ağrılarını azaltır

- Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur

- Damar sertliği ve kalp krizi riskini azaltır

- Böbrek fonksiyonlarını geliştirir

- Zihinsel kapasiteyi geliştirir

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı ile mücadele eder

- Böbrek fonksiyonlarını geliştirir

- İktidarsızlık ve erektil fonksiyon bozukluğu sorunlarının düzeltilmesinde yardımcı olur.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.