Antrenman Günlerinde Beslenme Nasıl Olmalı

Antrenman Günlerinde Beslenme Nasıl Olmalı

Şeker ve şekerli besinler, fazla miktarda ve geç saatlerde içilen meyve suları ve asitli içecekler, meyveli maden suları, şerbetli tatlılar, aşırı miktarda sütlü tatlı tüketimi, aşırı bal-reçel-tereyağı-kaymak tüketimi, aşırı miktarda pilav –makarna ve beyaz ekmek tüketimi, kremalı besinler, kahve kreması, çok yağlı et, kızartmalar ve yağlı yemekler…

Bu gurubu minimuma indirmek, gündüz saatlerinde küçük porsiyonlar halinde tüketmek ve tükettikten sonra hareket etmek şarttır.

Toplam kalori alımına dikkat etmek gerekir ancak günlük kalorinizin hepsini yüksek karbonhidratlı ya da yağlı besinlerden alırsanız diyetinizin karbonhidrat- protein- yağ dengesi bozulacağından yağ kaybetmek yerine kas ve su dokunuzu kaybederek zayıflarsınız. Unutmayın kilo vermek tartıda eksilmek değil yağ kaybetmektir.

Fitnessa giderken belirli bir enerji harcayacağınızı düşünerek antrenmandan 1- 1,5 saat öncesinde hafif ve fazla sulu-yağlı olmayan bir ara öğün yapmalısınız. Örneğin; Tost + taze sıkılmış meyve suyu, ton balıklı sandviç veya meyve + yoğurt + kuruyemiş tüketebilirsiniz. Yemekten sonraki 1-1,5 saatlik süreçte sindirimi ve besin ögelerinin kana karışmasını sağlarsınız.

şekerli besinler

Antrenman sırasındaki performansı ve dikkati arttırmak içinse kafein şart diyorum. Antrenmandan yarım saat önce içeceğiniz sert ve sade bir kahve metabolizmanızı ateşleyecek ve yağ yıkımınızı arttıracaktır.

Tabi ki antrenman sırasındaki beslenme de önemli. Öncelikle her 20 dakikada bir yarım litre civarı su tüketiyor olmalısınız ve eğer antrenmanınız bir saatten uzun sürecekse boşalan enerji depolarınızı doldurmanız için meyve gibi küçük bir atıştırma yapın. Aksi taktirde kaslarınız erir.

Antrenman bitimindeki ilk ve en önemli ihtiyaç proteindir. Sonrasında da karbonhidrattır. Arzuya göre hızlı emilime sahip whey kullanabileceğiniz gibi süt/yoğurt da tüketilebilir. Meyve ya da diyet bisküviyle iyi bir kombin yakalarsınız ya da beyaz ekmekle yapılmış olan yumurtalı bir sandviç.

Tabi ki her şey enerji getiren besin ögeleriyle bitmiyor. Terle kaybetmiş olduğunuz elektrolitleri yerine koymanız için mineral içeren bir içecek şart. Aklımıza ilk gelen tabi ki maden suyu. Gazı kaçırılmış sade maden suyu çabuk toparlanmanızı sağlar, kalbinizi ve kaslarınızı korur, krampları engeller.

0 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.  Lütfen (*) işaretli yerleri doldurunuz...

Copyright @ 2018 Protein7.com. Tüm hakları saklıdır.