0850 255 0707
0
Karnitinin Yararları Nelerdir? | Protein7

Karnitinin Yararları Nelerdir?


Karnitin, yağların hızlı ve kolay yakımını sağlarken sporcuların performansını optimize eden bir bileşendir. Karnitin nedir ve karnitin ne işe yarar? Kalp dostu bir unsur olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda sağlıklı sperm oluşumu sağlayan bir bileşendir. L-karnitin vücudun her hücresinde enerji üretimi için son derece önemlidir. Yağı yağ asitlerine dönüştürür ve enerjinin üretildiği mitokondriyal iç zara ulaştırır. Bu bileşen olmadan normal yağ yakımının gerçekleşmesi mümkün değildir.

Karnitinin Faydaları Nelerdir?

1. Yağ Yakıcı Özelliği Vardır

Karnitin, kaslı bir vücuda sahip olmayı hedefleyen sporcuların tercih edebileceği ideal amino asittir. L-Karnitin, trigliserid gibi yağ asitlerini enerji üretmek için mitokondriye transfer eder. Aynı zamanda karnitin iştahı kapatmaya ve yorgunluğu azaltmaya da yardımcı olur. L-Karnitin diyet sürecinde vücutta bulunması gereken önemli ürünlerden biridir. Vücudun yağ depolamasını engellemesinin yanı sıra kalori yakımını da kolaylaştırır.

2. Kas Hasarını Engeller

Karnitin dayanıklılığı artırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda kas kütlesini korumak veya kas hasarını önlemek isteyenler için de önemli bir destek sağlar. Yapılan araştırmalar, L-Karnitin alan sporcuların kas hasarını gösteren bazı belirteçlerde daha düşük seviyelerde olduğunu göstermiştir.

3. Kan Şekerini Düzenler

Karnitin, normal kan şekeri seviyelerini korumayı sağlar. Aynı zamanda insülin direncine karşı savaşmaya da yardımcı olur. İnsülin, şekerin yakıt olarak kullanılması için hücrelere taşınmasından sorumlu olan hormondur. İnsülin miktarının artması insülin direncine yol açar ve yüksek kan şekeri ortaya çıkar. L-Karnitin insülin direncini azaltır ve duyarlılığı artırır.

4. Kas Metabolizması Açısından Yararlıdır

İnsan vücudu, yoğun fiziksel egzersizler sırasında enerji üretmek için çok fazla glikoz ve yağ asidine gereksinim duyar. Düşük bir solunum katsayısı (RQ) daha fazla yağ asidi yakımının yanı sıra daha az glikoz anlamı taşır. L-Karnitin sporculardaki solunum katsayısını (RQ) azaltır. Bu glikoz koruyucu etki ise enerji tükenme noktasını geciktirir ve bu sayede performansı artırmayı sağlar.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Serbest radikaller, insan vücudundaki sağlıklı hücrelere zarar verir. L-Karnitin ise bu zararı önlemeye yarayan bir antioksidan görevi görür. Böylece soğuk algınlığı, mevsimsel alerjiler ya da antrenman sürecinde kişiye destek sağlar.

6. Kemik Kaybı Sürecini Yavaşlatır

Kemik kaybı hem yaşlıların hem de menopoz sonrası kadınların temel sorunlarından biridir. Kemik erimesi genellikle eklem iltihabı, kırık ya da diğer kemik rahatsızlıklarına yol açar. L-Karnitin kullanımı kemik kaybı sürecini yavaşlatır ve kemiklerin yapısal özelliklerinde iyileşme sağlar.

İlginizi Çekebilecek Ürünler