0850 255 0707
0
Glukozamin Nedir, Faydaları Nelerdir? | Protein7

Glukozamin Nedir, Faydaları Nelerdir?


Glukozamin, tam anlamı ile eklem ağrıları ve eklem iltihabı ile özdeşleşmiş olan bir takviyedir. Sıkça kulağımıza gelir, etrafımızda mutlaka bu takviyeyi kullananlar vardır. Peki, biraz daha yakından bakacak olursak tam anlamı ile Glukozamin nedir? Anti-inflamatuar ve anti-aging etkileri olan, birbirine bağlanmış şeker ve protein zincirlerinden yapılmış, özellikle eklem kıkırdağında yer edinmiş bir tür bileşiktir. Glukozamin sülfat olarak ifade edildiğini görebilirsiniz. Faydaları ise saymakla bitmiyor. Bir superstar takviye olarak anılması boşuna değil. Bugün genç yaşlı, kadın erkek herkesin bir şekilde bu bileşiği takviye olarak dışarıdan almaya ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. İnflamasyon, bağırsak sağlığı, eklem ve kemik sağlığı, mide ve mesane sağlığı ve kıkırdak dokular sadece ilk akla gelen etki alanları… Hani belli bir yaşın üzerindeki yakınlarımız diz ağrısına ne iyi gelir diye soruyorlar ya, işte o sorunun ilk akla gelen ve en etkili cevabı da Glucosamine olacaktır. Sözü çok uzatmayalım da en iyisi Glukosamin faydalarına biraz daha yakından bakalım. Hem vücuttaki çalışma mekanizmasını öğrenelim, hem de kim ne için Glukozamin takviyesi almalı bir bakalım.

Glukozamin Faydaları Nelerdir?

  1. Glukozamin, adeta Osteoartrit ile özdeşleşmiş durumdadır. Yıllar içerisinde vücudumuzun basınç ve sürtünme noktalarında oluşan eklem iltihabı türü olan ve ciddi eklem ağrıları ile yaşamı zorlaştıran bu rahatsızlığı, Glukozamin ile kontrol altına almak mümkündür. Belki bir ağrı kesici ile karşılaştırıldığında daha uzun süre kullanmayı gerektirebilir, ancak bir ağrı kesiciden çok daha iyi ve güvenilir bir alternatiftir. Üstelik uzun süreli kullanımı sadece ağrı kesici görevi görmez, aynı zamanda tedavi sürecine de dâhil olur. Diz, kalça ve benzeri noktalarda daha fazla aşınma, daha fazla iltihap oluşumu engelleyebilir ya da azaltabilir. Hatta bu aşamada Glukozamin Kondroitin ikilisi ya da Glukozamin Kondroitin MSM üçlüsü çok daha kuvvetli bir şekilde etki gösterebilir.
  2. Temporomandibular Eklem Disfonksiyonu yani kısaca TMJ rahatsızlığı, eklemler ile ilgili bir bozukluktur. Özellikle genç ve orta yaşlı yetişkinlere hayatı zindan edebilen bu rahatsızlığın belirtilerini hafifletecek öneri ise Glukozamin olabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 12 haftalık bir kullanım ile eklem ağrıları ciddi boyutta azaltılabiliyor. Eklem kıkırdağı ile alakalı olarak oluşan ağrılar da benzer şekilde bir kullanım ile engellenebiliyor.
  3. Kemik ağrıları ise pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Düşük kemik yoğunluğuna sahip olanlar ya da kırık öyküsü olanlar, bu noktada ilk akla gelen kişiler oluyor. Ayrıca bahsettiğimiz üzere Osteoartrite bağlı olarak kemik ağrısı çekenler, düzenli Glukosamin alarak ağrılarını kontrol altında tutabilirler. Yani ağrılarını daha az hissetmeye başlayacak, yaşam kalitelerini artırabilecekler.
  4. Romatizma ise pek çok farklı çeşidi ile günümüzün en sık rastlanan hastalıklarından biridir. Üstelik genç yaşlı pek çok kişide bu problem ortaya çıkabiliyor. Bu durumda ağrıları azaltmanın yolu olarak ise Glucosamine akla geliyor. Romatizma ağrılarının azaltılmasında, kişinin yaşam standartlarını yükseltmesinde ve hastalığın belirtilerini azaltmasında oldukça önemli bir rol oynuyor.
  5. Son olarak ise Glukozamin kullanımının sindirime olan etkilerinden söz etmeliyiz. Özellikle sindirim işlevini iyileştirmede ve Gastrointestinal sistemin onarılmasını sağlamada bu bileşiğin etkileri görülebilir. Özellikle antibiyotik gibi kuvvetli ilaçlara bile cevap vermemi hastaların, bu aşamada Glucosamine ile şifa bulabildiğini hatırlatmamız gerek. Bazen bu tür takviye ürünler, tedavi sürecini hızlandırıcı ve kişinin yaşam kalitesini artırıcı en iyi destekler olabilir. Bunun için doktorunuza danışarak siz de takviye ürünleri hayatınıza dâhil edebilirsiniz. 
İlginizi Çekebilecek Ürünler